Můj blog A chcete nějakou zálohu předem?

A chcete nějakou zálohu předem?Robert Frolík, 26.3.2024
 

A chcete nějakou zálohu předem?

Takový dotaz jsem nedávno dostal od majitelky jednoho bytu, se kterou jsme řešili prodej. Že prý jinde jí chtěli.

Ne, žádné peníze dopředu, žádné zálohy na budoucí provizi. To rozhodně nepovažuji za známku dobrého makléře. Takhle já nepracuji!

Ano, dávám do propagace prodeje bytu na začátku spoustu svých peněz, pracuji několik měsíců na své náklady, provizi účtuji až po uzavření obchodu a tak to považuji za správné!

Stejně tak jako považuji za správné řešení pro prodej bytu vybrat si jednoho makléře, s ním uzavřít exkluzivní zprostředkovatelskou smlouvu a zaplatit mu za jeho práci adekvátní odměnu. Záměrně nepíšu konkrétní cifru, ale používám slovo „adekvátní“, protože velmi záleží na tom, co všechno pro Vás daný makléř udělá. 

Nejraději mám prodávající, co za mnou přijdou s tím, že mají jasnou představu o ceně (většinou značně přemrštěnou) a chtějí, abych jejich byt prodával ideálně bez smlouvy nebo nevýhradně; kecají mi do toho, jak budu pracovat; kde a jak budu inzerovat; co tam napíšu a ještě mi určí, kolik mi laskavě za to zaplatí. 

A nebo takové ty lidi, co je pro ně všechno „bez problémů, vždyť se nějak domluvíme …“

Není to tak dlouho, co na mě přes ulici volal neznámý člověk.
„Čekám, kdy mi zavoláte!“
Pardon, já vůbec nevím, která bije! Toho pána jsem nikdy neviděl a vůbec nevím, co po mě chce.

„No ten byt v přízemí přeci! Vy jste neviděl ten můj telefon na okně? Vždyť tu máte v domě kancelář!“

Ano, mám. Ale pokud si někdo sám prodává byt, má už na okně (nebo kdekoliv jinde) svojí inzerci nebo telefonní číslo, zásadně se mu nevnucuji! Předpokládám, že když už si to nabízí sám, nechce realitního makléře. A jako já nemám rád, když se mi kdokoliv s čímkoliv podbízí, nedělám to ani já těm druhým.

„No, víte, už mi sem jiná makléřka vodí zájemce, ale když to máte v domě, tak byste to mohl nabízet taky, ne? Já Vám dám klíč, chci za to 10,9 mil., 300 t. pro Vás, smlouvu dělat nemusíme ….“ 

Pána jsem tu potkal ještě několikrát. Informace od něj jsem si musel po kouskách postupně analyzovat, protože sám toho moc neprozradil a spíše se občas jen nechtěně prořekl. Postupně se ukázalo, že on není majitel, ale zřejmě někdo ze stavební firmy, co byt majiteli rekonstruovala poté, kdy ho před pár měsíci zdědil. Při dalším rozhovoru jsem vytušil, že ten pán má snad i smlouvu s majitelem, pravděpodobně za 10,5 mil. A z mých zkušeností si tipnu, že majitel chtěl cenu 10 mil. a on si tam těch 500 t. přihodil pro sebe. No a já si prý musím vzít provizi od zájemce. Ale původně přeci mluvil v tom smyslu, že moje provize bude v ceně 10,9 mil.?!

No, shrnu tu jeho úžasnou nabídku:
Prodával bych sice byt v domě, kde mám kancelář, ale: nevýhradně, bez smlouvy, s požadavkem na provizi od kupujícího, mimo kupní cenu, byt nabízí on sám, kromě něho byt nabízí ještě minimálně jedna další makléřka, prodejní cena je vlastně nejistá …

Děkuji, ale takhle opravdu nepracuji!
To jsou divoké devadesátky, kdy si každý dělal co chtěl, ve všem byl chaos a každý si chtěl urvat svůj kus žvance.

No, a že je na trhu spoustu realitních makléřů, kteří takhle stále pracují? Bohužel je!
A já se jim docela divím! I když tahle makléřka snad ani nebyla makléřka. Žádný web, žádné informace na internetu, kde by se o ní dalo cokoliv dočíst.

Pak nelze divit tomu, že lidé mají makléře za amatéry nebo nedejbože za podvodníky!

V kontrastu s tím naštěstí přibývá těch dobrých, zkušených a vzdělaných makléřů a krom toho i institucí a projektů, co makléře školí, prověřují, pomáhají oddělovat zrno od plev a ukazují veřejnosti, že i makléři mohou být profíci. 

Však se podívejte třeba na prestižní projekt „Realiťák roku“!

Tak snad jednou díky podobným aktivitám ta naše profese dostane konečně lepší pověst! Protože to jde přátelé! Sice pomalu, ale jde!

A co Vy? Jaké máte zkušenosti s makléři nebo názor na tuhle profesi a na způsob, jak by se mělo něco prodávat?---------------------


Další moje články na různá realitní témata najdete na mém BLOGu.
Chcete-li mě vidět "skoro naživo", mrkněte na můj Youtube kanál.
A jestli si chcete počíst víc, napsal jsem i E-book.

Zajímá Vás nějaké realitní téma? Chcete zodpovědět právě Vaše otázky? Napište mi!
Články do blogu píšu každý měsíc. No a ten příští příspěvěk může být zrovna na to Vaše téma! ;-)

Můžete mě sledovat i na mém Facebookovém profiluYoutube, InstagramuLinkedinuTikToku a nově i na Pinterestu.

Líbí se Vám moje články a chcete je pravidelně odebírat?
Napište mi, budu Vám je cca 1x měsíčně posílat zdarma!