Můj blog Covid – necovid, o byty je prostě zájem a ceny bytů rostou

ceny bytů v PrazeRobert Frolík, 2.8.2021
 

Stejné chování jsem za svou více než dvacetiletou praxi zažil už několikrát. Média do nás tlačila mraky informací o tom, jak je „krize“, jak se máme špatně a jak bude ještě hůř. Klasika. Protože škandál prodává, velebnosti. A strach přitáhne lidi k televizi. Stejně tak ale strach o peníze ovlivňuje chování lidí. 

Když se podíváte, čím nás média krmí, není se čemu divit. Scénář se již tradičně opakuje. Strach lidí z toho, že peníze ztratí svojí hodnotu, že investice jinde nebudou tak jisté, že bude hůř, nově například i to, že může přijít dokonce i měnová reforma. To všechno nutí lidi přemýšlet, co s jejich penězi udělat, aby o ně nepřišli. 

Každý chytrý investor v každé „krizi“ nakupuje. Hypotéky sice pomalu rostou, ale stále ještě mají velmi nízké úroky. A tak nakupuje i spousta „obyčejných“ lidí, kteří prostě potřebují měnit své bydlení, poptávka po bytech je vysoká a ceny přirozeně rostou. V Praze 6 Bubenči a Dejvicích se byty už běžně prodávají s cenou kolem 125.000 Kč/m2. „Je to škandál velebnosti!“ slyším a čtu různé hlasy nespokojených občanů. Žádný škandál. Je to realita, kterou prostě nezměníme.

Jak jsem řekl, v realitách pracuju už víc jak dvacet let a těchto scénářů jsem zažil už několik. Spousty „odborníků“ vždycky tvrdilo, že realitní „bublina“ brzy splaskne, že ceny prudce klesnou, že se trh výrazně ochladí … Nikdy se tak nestalo a podle mě ani nestane. Rozhodně ne v dobrých lokalitách jako jsou Dejvice, Bubeneč, Vinohrady, nábřeží kolem Vltavy, část Karlína, Vršovic a dalších pár malých oblastí, kde poptávka po bytech bude vždycky. A to nehledě na cenu.

Mezi lidmi je peněz dost. A žijeme si skvěle. Stačí se podívat kolem sebe. Jaká auta stojí na ulicích, jak jsou věčně plné hospody, kolik lidí jezdí několikrát ročně na dovolenou, jak moc se nakupuje v supermarketech před víkendem, jaké fronty jsou běžně před Alzou.

Jenže jsme národ remcalů a remcat budeme vždycky. Na všechny a na všechno. I když si budeme sedět na zlatých vejcích, nikdy nebudeme spokojení. Nikdy nebudeme spokojení ani s cenami bydlení. Majitelé bytů budou vždycky říkat, že přeci nebudou prodávat a pronajímat tak „levně“, zatímco zájemci budou brečet nad „vysokými“ cenami. Ani jedna ze stran se nikdy neshodne na tom, jaká by ta cena měla vlastně být.

A ne, opravdu za drahé ceny nemohou makléři. Protože cenu nemovitostí tvoří tolik faktorů, že je makléři jen horko těžko ovlivní. Zjednodušeně řečeno, cena je vždy daná poměrem nabídky a poptávky. Když je nabídek málo a poptávky hodně, ceny prostě rychle rostou. Když poptávka zeslábne a nabídek na trhu přibude, růst cen se zpomalí, v některých oblastech za určitých okolností ceny dokonce na chvíli poklesnou. Ale po čase se trh vrátí do normálu a vše se bude opakovat. Stejně tak jako se pravidelně opakuje naše historie.

No a protože jsme v období růstu cen, je vždycky dobré prodat. Až přijde období uklidnění trhu, je dobré koupit. Protože nájemní ceny jsou relativně nízké, můžete si najít lepší byt za dobrou cenu.

Uvažujete nad svojí situací a přemýšlíte třeba o změně bydlení? Potřebujete zjistit médii nezkreslené informace a udělat si ten správný obrázek o trhu? Ozvěte se mi, uděláme spolu analýzu Vaší situace a doporučím Vám to nejlepší řešení. ;-)


---------------------

Další moje články na různá realitní témata najdete na mém BLOGu.
Chcete-li mě vidět "skoro naživo", mrkněte na můj VLOG.
A jestli si chcete počíst víc, napsal jsem i E-book.

Zajímá Vás nějaké realitní téma? Chcete zodpovědět právě Vaše otázky? Napište mi!
Články do blogu píšu každý měsíc, makléřský deníček budu psát asi častěji. No a ten příští příspěvěk může být zrovna na to Vaše téma! ;-)

Můžete mě sledovat i na mém Facebookovém profiluYoutube, Instagramu nebo Linkedin.

Líbí se Vám moje články a chcete je pravidelně odebírat?
Napište mi, budu Vám je cca 1x měsíčně posílat zdarma!