Můj blog Nepodceňujte přípravu před prodejem!

Nepodceňujte přípravu před prodejem!Robert Frolík, 20.9.2023
 

Prodat byt není jako prodat housku! Chce to mít - kromě správně nastavené prodejní ceny, dobře vybraného makléře, perfektních fotek, videa, 3D půdorysu, cíleného marketingu a mnohých dalších věcí - také byt pečlivě připravený! A to hlavně před úvodním focením a natáčením videoprohlídky.

Dnes už prostě nejde vzít staré fotky bytu nebo ho vyfotit na mobil tak, jak v něm zrovna bydlíte nebo jak jste byt zanechali, když jste se před pár dni přestěhovali!

Krásné fotky a video jsou zásadní pro perfektní první dojem! Protože když zájemce nezaujmeme na první dobrou, v prvních pár vteřinách, už ho těžko doženeme někde znovu!! Bytů je na trhu hodně (ať k prodeji nebo k pronájmu) a lidé mají z čeho vybírat.

A protože doba je rychlá a podstatná část zájemců Vaší nemovitost uvidí poprvé na mobilu, kde v rychlosti listuje nabídkami, tak pravděpodobně uvidí jen první / úvodní fotografii, která rozhodne o tom, jestli si na inzerát Vašeho bytu zájemce klikne a prohlédne si další fotografie, případně si přečte text inzerátu a nebo jestli ho prostě bez povšimnutí přejde a už se k němu nikdy nevrátí!

No, a vzhledem k tomu, že často prodáváme celoživotní majetek, o kterém vlastně rozhoduje jedna jediná fotka, tak mi jistě dáte za pravdu, že ta příprava je sakra důležitá !! On se ten homestaging (a všechny ostatní věci) nedělá jen tak z nějakého rozmaru makléřů.

Pokaždé, když přijdu do bytu, který bych měl prodávat nebo pronajímat, radím majitelům, jak ho nejlépe připravit, abychom dosáhli požadovaného výsledku – tedy mít v co nejkratší době co nejvíce zájemců a za co nejvyšší možnou cenu.

Takže začneme běžným úklidem celého bytu (kuchyně, koupelna, podlahy, veškeré povrchy, okna …). Co jde nablýskat, nablýskáme. Provedeme drobné opravy a malování. Když se v bytě ještě bydlí, část věcí schováme, něco odebereme, něco naopak doplníme, přesuneme, byt odosobníme (schováme všechny rodinné fotky apod.). Když je byt prázdný, doplníme ho o všechny důležité věci (nábytek, dekorace, světla, záclony) … tak, aby na fotografiích / videu i při prohlídkách se zájemci působil co nejútulněji a zároveň, aby si zájemce podle toho vybavení dokázal už na fotkách / ve videu představit velikosti místností.

Jsou to roky osvědčené a vyzkoušené postupy a já si dnes nedovedu představit prodej (a vlastně ani pronájem) bez důkladné přípravy!

Ano, zabere to čas (někdy to trvá třeba i měsíc, než se byt zveřejní), ale rozhodně se to vyplatí!

Mohl bych Vám ukázat mnoho příkladů, kdy jiný makléř nabízel byt na prodej třeba rok, prošlo mu tam jen pár zájemců, cena se postupně snižovala, majitel z toho byl zoufalý … No, aby taky ne! Když jsem viděl tu odbytou prezentaci (5 tmavých, nic neříkajících fotek, pořízených večer na mobil, absolutně žádná příprava bytu, dva řádky odbytého textu jako popis nabízeného bytu), tak se nebylo čemu divit! Já jsem ten stejný byt 14 dní připravoval, než jsme ho nafotili a natočili a za 3 dny jsem měl 5 vážných zájemců, kteří dokonce o byt soutěžili! A prodal jsem ho nakonec o statisíce dráž, než ten předchozí makléř.

Někdy si majitelé myslí, že všechna tahle příprava zas tak důležitá není nebo že je to zbytečně drahé, eventuelně na prodej z různých důvodů pospíchají.

Vždycky zdůrazňuji, že důkladná příprava důležitá JE! Když prodáváte auto, také ho před prodejem vyluxujete, umyjete, naleštíte a navoníte, že? Tak proč to neudělat s bytem, který se prodává za mnohem více peněz, než takové auto?! Investované peníze se vždy mnohonásobně vrátí zpět ve vyšší prodejní ceně a v ušetřeném času prodeje / pronájmu.

No, ale když vidím inzerci bytů, a to nejen těch levných, ale často i těch s prodejní cenou v řádu desítek miliónů a není tam ani půdorys, natož nějaká příprava nebo profi foto / video, a to vůbec nemluvím o cílené placené reklamní kampani, tak se ani nedivím, že takové byty leží v inzerci kdovíjak dlouho!


A jak to vidíte Vy?
Myslíte si, že se v dnešní době dá dobře a rychle prodat bez důkladné přípravy? ;–)---------------------

 


Další moje články na různá realitní témata najdete na mém BLOGu.
Chcete-li mě vidět "skoro naživo", mrkněte na můj VLOG.
A jestli si chcete počíst víc, napsal jsem i E-book.

Zajímá Vás nějaké realitní téma? Chcete zodpovědět právě Vaše otázky? Napište mi!
Články do blogu píšu každý měsíc. No a ten příští příspěvěk může být zrovna na to Vaše téma! ;-)

Můžete mě sledovat i na mém Facebookovém profiluYoutube, InstagramuLinkedinuTikToku a nově i na Pinterestu.

Líbí se Vám moje články a chcete je pravidelně odebírat?
Napište mi, budu Vám je cca 1x měsíčně posílat zdarma!