Můj blog Proč chtějí realitky po zájemcích provizi?

Proč chtějí realitky po zájemcích provizi? ​

Robert Frolík, 1.10.2018

Také se Vám stalo, že jste hledali byt, dům nebo pozemek k pronájmu nebo ke koupi a když už jste si nějaký vybrali, zjistili jste, že kromě ceny, která byla za byt uvedená, musíte zaplatit provizi realitce? A nemalou? Věřím, že ano! Inzerátů, kde realitka požaduje provizi po nájemci nebo kupujícím, je totiž stále většina!

Proč tomu tak je?
V podstatě ze dvou základních důvodů důvodů:

1) Na trhu je stále obrovské množství makléřů, kteří mají problém se uživit, sehnat zakázky nebo získat si majitele svou dobrou pověstí a profesionální prací.
Takže hledají způsoby, jak majitele nemovitostí přesvědčit k tomu, aby dal svou nemovitost do nabídky zrovna jim. V 99% takovýchto případů je postup makléře vždy stejný. Vyhledá si na internetu inzeráty nemovitostí přímo od majitelů a zavolá jim (nebo napíše): "Dobrý den, já jsem pan Vomáčka z realitní kanceláře Profíci a zrovna tady koukám, že prodáváte / pronajímáte Váš byt / dům / pozemek / kancelář (prostě nějakou nemovitost). No, víte, my jsme na trhu už XY let, jsme nejlepší, nejrychlejší a určitě tu Vaší nemovitost prodáme / pronajmeme nejdráž. Nám nevadí, že si to nabízíte sám. Jo, že to mám už 5 dalších realitek? To taky nevadí! Dejte to i k nám, my po Vás žádnou provizi chtít nebudeme.

Hm! A kde si tu provizi tedy vezmou? To jako pracují zadarmo? No, od majitele určitě ne! Takže zbývá jediná strana, kde si provizi vzít – zájemce. U pronájmu nemovitostí je obvyklá provize jedno nájemné (často ještě + 21% DPH), u prodejů se většinou provize pohybuje řádově 3-5% z prodejní ceny (také často + 21% DPH). Za kvalitní práci makléře je to naprosto adekvátní odměna. Jenže pouze v případě, že si majitel vybere a osloví makléře sám, domluví se na rozsahu prací, který mu makléř zařídí a podle toho si pak makléř účtuje provizi v domluvené výši od majitele.

V případě, že se makléř podbízí majiteli sám výše uvedeným stylem, pak je jasné, že mu majitel ani zaplatit nechce! On přeci žádného makléře nechtěl, tak proč by mu taky platil?! Jenže pracovat zadarmo nelze a tak si makléř musí vzít provizi od zájemce. Pokud je makléř alespoň trochu slušný, uvede tuto informaci jasně a srozumitelně do inzerátu. Např. "Nájemce platí provizi jedno nájemné + 21% DPH" nebo "Kupující hradí provizi 3% (+ DPH) z uvedené kupní ceny". Jenže takových "poctivých" inzerátů je velmi málo. Zájemci se pak hrozně diví (a pochopitelně jsou i často naštvaní), když zjistí, že při pronájmu bytu musí kromě nájmu a služeb na první měsíc uhradit jistotu (obvykle jeden nájem) a ještě provizi makléři. A za co? Provizi za to, že si jen někde vyhledali inzerát k pronájmu bytu a zavolali, že ho chtějí vidět? Vždyť pro ně makléř vůbec nic nedělal! Jen jim ukázal byt a poslal nájemní smlouvu.

Stejná situace je u prodejů. Na internetu si zájemce najde byt např. za cenu 5 mil. Kč. Byt se mu líbí a po prohlídce volá makléři, že by o něj měl zájem. Jenže najednou zjistí, že musí zaplatit ještě další 4% (+ DPH) provizi makléři. Takže cena bytu najednou není 5 mil. Kč, ale 5.000.000 Kč za byt + 242.000 Kč provize, tedy celkem 5.242.000 Kč. A to už je pořádný rozdíl, že?! 242.000 Kč jen za to, že jste zavolali makléři. Nó, to je slušný kšeft, co říkáte? Ano, pošle Vám smlouvy, zařídí úschovu peněz atd., ale to by dělal úplně stejně, i kdyby pracoval pro majitele.


2) Druhá situace, a tu považuji ze svého pohledu za naprosto neseriózní, že mnoho makléřů si (většinou potajmu) účtuje provize z obou stran.
Jak od majitele, tak i od zájemce. V tomhle případě se nabízí otázka, pro koho vlastně makléř pracuje a koho zastupuje, čí zájmy hájí? Majitele? Zájemce? Nebo jen sám sebe? Dvojí provizi jsem vždycky bral jako velký nešvar na realitním trhu. Bohužel, realitní trh nemá v tomto směru žádná pravidla a tak si tu každý dělá, co se mu zlíbí a co mu zrovna projde. Většinou na to doplácí zájemci a někdy i majitelé.

Slušných, poctivých a profesionálních makléřů díkybohu přibývá a ti všichni si vždy účtují provizi pouze od majitele, kterého zastupují a zastupují ho pouze výhradně - to znamená tak, že danou nemovitost nenajdete v nabídce jiného makléře. Nikdy si neúčtují provize od zájemců, tedy kromě případů, že je zájemci osloví s prosbou o aktivní vyhledání nemovitosti podle jejich požadavků. Tak snad brzy počet slušných makléřů převáží všechny ty ostatní nepoctivé a na realitním trhu bude zas o něce lépe pro všechny zúčastněné!


Hledáte nemovitosti bez provize od kupujícího nebo nájemce? Najdete je vždy v mé nabídce!
Nikdy neúčtuji provizi ani nájemcům ani kupujícím! :-)

 

---------------------

Jaké téma Vás zajímá? O čem byste si chtěli přečíst?
Napište mi, zpracuji pro Vás další článek.

Líbí se Vám moje články a chcete je pravidelně odebírat?
Napište mi, budu Vám je cca 1x měsíčně posílat zdarma!

Novinky a informace o mě, o realitách a o realitním trhu najdete také na mém Facebookovém profilu.