Můj blog Slevit či neslevit?

Slevit nebo neslevit?Robert Frolík, 20.10.2022
 

Všichni v současné době mluví o realitní krizi, o tom, jak prodejní ceny nemovitostí půjdou dolů a jak se budou muset všude dávat slevy.

Já to tak černě nevidím.

Ano, zcela jistě skončilo období blahobytu, počet kupujících se značně zredukoval, proces výběru zpomalil, doba prodeje nemovitosti se prodloužila a už není prostor na různé cenové spekulace, soutěže nebo dražby, ale stále se dá prodávat dobře a poměrně rychle.

I když, jak na to tak koukám, u spousty nemovitostí vystavených na různých místech internetu to „dobře a rychle“ rozhodně nebude!

Odbyté inzeráty, špatně nastavená prodejní cena, pár řádků nudného popisu, chybějící důležité údaje, žádné plánky, mizerné nicneříkající fotky, absence videa a v „lepším“ případě jedna nemovitost na stejném inzertním místě několikrát duplikovaná od různých makléřů, s různými popisy, výměrami i cenami. A nějaká aktivní propagace? O tom se už vůbec nedá mluvit! Inzeráty tam jen tak leží a čekají, že si jich možná někdo všimne. A jsou to často inzeráty i drahých a luxusních nemovitostí, u kterých je kvalitní propagace doslova nutnost! Ale proč to dělat jen u drahých nemovitostí? Vždyť hezkou prezentaci si zaslouží i malá garsonka!

Za posledních pár měsíců mi volalo několik majitelů nemovitostí, kteří už prodávali přes různé jiné makléře a zjišťovali si, kde může být chyba, proč jejich prodej trvá tak dlouho, proč na jejich nemovitost chodí tak málo zájemců, že s nimi makléř málo komunikuje a když už se vůbec ozve, tak jedině se slovy „musíme slevit“.

NEMUSÍME!

Stačí se prodeji pořádně věnovat od začátku až do konce a nic z výše popsaného nemusíme! Ostatně, na toto téma jsem na svém blogu už napsal článků dost. A rozhodně nejsem ten z makléřů, kteří jen řeční (nebo píšou). Všechny nemovitosti, které dostanu do nabídky, se většinou v inzerci moc neohřejou! 

U pronájmů dokonce v poslední době vypínám inzerci i po několika dnech od jejího spuštění, protože se mi podaří získat z různých zdrojů tolik zájemců, že mám ihned zaplněné prohlídkové termíny a další čekají, jestli se ještě vůbec další termín bude. Majiteli pak představím hned několik kandidátů, ze kterých si může vybrat.

U prodejů slevy nedělám. Prostě nemusím. Základem je vždy správně nastavená prodejní cena, skvěle připravená nemovitost a perfektně zpracovaná propagace, rozeslaná na ty správné prodejní kanály a zaměřená na tu správnou cílovou skupinu. Samozřejmostí je pak denní aktualizace, neustálé udržování nemovitosti na předních pozicích, vyhodnocování odezvy trhu a pravidelná komunikace s majitelem.

Vždy jsem pracoval jen na několika nemovitostech zároveň. Protože čím víc nemovitostí v jeden čas má makléř na starosti, tím méně se každé z nich může věnovat. A pak je to vždycky někde znát. Mnoho makléřů si to dodnes neuvědomuje, že ne množství, ale kvalita je důležitá! Bohužel to pak končí tím, že řada majitelů si různě na makléře stěžuje. A to nemluvě o těch makléřích, kteří ještě svou činností způsobí majitelům nějaké potíže nebo nedejbože škody! No, ale nebudu zbytečně negativní, toho je v dnešní době všude kolem nás dost.

Svou práci dělám rád a stále mě baví! Minulý týden se mi jedna zájemkyně při jízdě výtahem na prohlídku bytu ptala, jak dlouho už dělám makléře. Když jsem odpověděl, že 23 let, skoro tomu ani nechtěla věřit. Ano, přátelé, 23 let a pořád mě ta práce baví! Možná i proto jsou moje výsledky takové, jaké jsou. No, posuďte sami, třeba z referencí, které mi klienti píšou. A jsou to nejen majitelé, ale i kupující a nájemci. 

Za ty roky, co dělám makléře, jsme se s několika mými klienty natolik spřátelili, že často ani neřešíme žádný obchod, ale prostě se jen sejdeme na kafe, u večeře, s dětmi na hřišti nebo se společně projedeme na motorce. To je pak úplně jiný level!

Radost z práce se zcela jistě značně podílí i na konečném výsledku. To už potvrdilo mnoho studií a velmi pravděpodobně to znáte i Vy ze svého života. S pozitivním přístupem a se skvělými partnery je vážně radost pracovat!

Tak mě zrovna napadá ... neuděláme si nějakou radost ze společného obchodu i my? A nebo začneme u toho kafe? ;-)


---------------------

Další moje články na různá realitní témata najdete na mém BLOGu.
Chcete-li mě vidět "skoro naživo", mrkněte na můj VLOG.
A jestli si chcete počíst víc, napsal jsem i E-book.

Zajímá Vás nějaké realitní téma? Chcete zodpovědět právě Vaše otázky? Napište mi!
Články do blogu píšu každý měsíc. No a ten příští příspěvěk může být zrovna na to Vaše téma! ;-)

Můžete mě sledovat i na mém Facebookovém profiluYoutube, InstagramuLinkedin nebo TikToku.

Líbí se Vám moje články a chcete je pravidelně odebírat?
Napište mi, budu Vám je cca 1x měsíčně posílat zdarma!