Můj blog Vy jste prostě nejlepší realitní makléř, jakého jsme doposud poznali!

Nejlepší realitní makléřRobert Frolík, 6.7.2021
 

„No, nechtějte vidět ty ostatní makléře! To je hrůza! A jak to, že toho tolik víte? A Vy si neberete provizi od zájemců? A z čeho žijete? Jé, to jsem moc ráda, že jste tu včas! Jste jediný makléř, který reagoval ihned. Vy to máte exkluzivně? A to Vám majitel dal klíče ke svému bytu? Ta smlouva, co jste připravil, nás mile překvapila! Nečekali jsme, že narazíme na někoho tak slušného ...

V posledních několika měsících slýchám podobné věty jak od majitelů nemovitostí, tak i od zájemců čím dál častěji.
Tak si říkám „opravdu jsou ti ostatní makléři tak špatní?“ Musím říct, že znám mnoho dobrých, ba i skvělých makléřů. A tak mě opravdu těší a jsem velmi poctěn, že na mě klienti takto pohlížejí a že mě řadí do té „elity“! Často opravdu s těžko skrývaným údivem. Jako kdyby zrovna potkali duhového jednorožce!

V naší rodině se nikdy nepěstovala žádná sebepýcha ani nic podobného. Naopak jsme byli jako děti od malička vedení ke skromnosti, úctě, pokoře a uvědomění si důležitých hodnot. A tak to prostě mám v krvi. Možná někdy až moc. Život mi občas ukazuje, že si člověk pochvalu zaslouží a že by si měl být vědom i vlastní hodnoty a kvality. Sám sebe jsem vždy považoval za slušného člověka a dobrého makléře.

„Dobré je za tři“
, řekl by můj třídní učitel ze střední školy. „Proč bys nemohl být výborný?“ Hmmm … „Protože mi to moje skromnost nedovoluje?“ … Tak je na čase si to dovolit! … A když už to o mě říká tolik lidí, asi na tom něco bude! :-) No, přečtěte si všechny ty reference, co mi lidé sami píšou.

Tak jsem se zamyslel nad tím, co mě tak moc odlišuje od spousty jiných makléřů a trochu toho sepsal:

S každým jednám na rovinu a poctivě. Nikdy nikomu nelžu. Neslibuju nemožné. Moje slovo je pro mě zákon.
Chodím všude včas. Slušně oblečený. O prodávané nebo pronajímané nemovitosti si vždycky zjistím co nejvíc informací. Stejně tak o lokalitě, kde se nachází. Spoustu věcí zjišťuju i předem. Když něco nevím, prostě klientovi odpovím, že nevím a že to zjistím a potřebné info mu co nejdříve pošlu. S klienty často komunikuju. Zcela otevřeně. Nad nikoho se nepovyšuju. Stanovuju reálné ceny a navrhuju scénáře, o kterých jsem přesvědčený, že je dovedu splnit.

Pracuju pouze výhradně. S majiteli nemovitostí mám dlouholeté, často až nadstandardní vztahy. Všechno založené na maximální důvěře. Stejně tak jednám i se zájemci. Nemovitosti prezentuju profesionálně. Žádné rozmazané fotky, které někdo v rychlosti namačkal večer na umaštěný mobil. Mám osvědčené prodejní kanály. Většinu bytů dokážu pronajmout do jednoho měsíce a často má majitel na výběr z několika zájemců. I prodeje dovedu zrealizovat v poměrně krátké době a za odpovídající ceny.

Ceny stanovuju vždy reálné.
Když vím, že majitel trvá na nesmyslné ceně a není předpoklad, že by svůj názor změnil, do takového obchodu nejdu. Stejně tak nejednám se zájemci, kteří se snaží zvýhodnit si cenu pro sebe na úkor majitele, kterého zastupuju.

Vždycky hájím zájmy mého klienta a zároveň se snažím najít win-win řešení pro všechny zúčastněné. Umím se přizpůsobit, ale nenechám se zatlačit do kouta. Neznám slovo „nejde“. Pronajmul jsem kavárnu i kanceláře v době covidu, kdy všichni tvrdili, že je to nemožné. Prezentaci nemovitostí neberu na lehkou váhu, protože vím, že to je polovina úspěchu. Důkladně připravená nemovitost, s poutavým textem, správně nastavenou cenou, dobře vybranou cílovou skupinou, perfektně vyfocená, natočená a prezentovaná na těch správných místech a v tom správném čase.

Radím klientům při přípravě a rekonstrukcích nemovitostí stejně tak, jako při jejich koupi a následném pronájmu. Zájemce o nemovitosti si prověřuju a majitelům doporučím jen takové, které by jsem si já jako majitel nemovitosti sám vybral. Do smluv dávám jen taková ustanovení a podmínky, které jsou běžné a odpovídají zákonům. Na přípravu smluv, úschovy peněz a kontrolu celého procesu prodeje používám osvědčenou advokátní kancelář. Svou živnost mám podle nového zákona o realitním zprostředkování vázanou a jsem pojištěný.

Mojí provizi účtuju až ve chvíli, kdy je opravdu hotovo. Účtuju takovou částku, která opravdu odpovídá kvalitě a rozsahu poskytnutých služeb a mým dvacetiletým znalostem a zkušenostem. Nikdy neúčtuju provizi zájemcům, když pro ně nic nedělám. Považuju to za nemorální. Nejsem neomylný. Když udělám chybu, umím jí přiznat, omluvit se a napravit jí. Snažím se dělat vše tak, aby žádná chyba nenastala. Stanovuju správné postupy i termíny.

Nebojím se klientům na rovinu říct, že v realitním podnikání je mimo jiné obrovský faktor úspěchu a neúspěchu i náhoda. Nikdy klientům netvrdím, že jsem nejlepší, největší, nejrychlejší, nejzkušenější a prodám to nejdráž. Prostě jakákoliv „nej“, která Vás napadnou, nepatří do mého slovníku. Nepracuju o víkendu a nepracuju zadarmo. Neženu se za množstvím ani za rychlým ziskem, ale hledím si kvality, dobrého jména a doporučení. Protože doporučení je pro mě nejvyšší ocenění a zároveň nejlepší reklama!

A protože nemám rád moc velké vychloubání, mám pocit, že už jsem toho o sobě napsal dost! :-) 
Jestli Vás zajímá ještě něco dalšího nebo mě chcete poznat blíž, hoďte si moje jméno do internetu. Jsou tam odkazy, články i videa o mě i o mé práci.

Mám nejraději osobní kontakt. Tak se nestyďte mi napsat nebo zavolat a potkáme se na živo.
Nemusí to být hned za účelem něco prodat nebo pronajmout. Prostě se jen seznámit a popovídat si. A uvidíme, co z toho vznikne … ;-)


---------------------

Další moje články na různá realitní témata najdete na mém BLOGu.
Chcete-li mě vidět "skoro naživo", mrkněte na můj VLOG.
A jestli si chcete počíst víc, napsal jsem i E-book.

Zajímá Vás nějaké realitní téma? Chcete zodpovědět právě Vaše otázky? Napište mi!
Články do blogu píšu každý měsíc, makléřský deníček budu psát asi častěji. No a ten příští příspěvěk může být zrovna na to Vaše téma! ;-)

Můžete mě sledovat i na mém Facebookovém profiluYoutube, Instagramu nebo Linkedin.

Líbí se Vám moje články a chcete je pravidelně odebírat?
Napište mi, budu Vám je cca 1x měsíčně posílat zdarma!