Můj blog Jak si prověřit nájemce
Robert Frolík, 5.11.2019
Žijeme v době, kdy nájemní bydlení je zcela běžnou záležitostí. Spousta lidí nakupuje byty jako investici nebo je zdědí a následně je pronajímá. Lidé si zvykli častěji měnit své bydliště podle toho, kde zrovna mají práci, partnera nebo jiné zájmy. A koloběh pronájmů čile rotuje.
Mnoho majitelů si dle mého názoru ještě ne zcela uvědomuje, že nový občanský zákoník chrání nájemce proti majiteli mnohem více než v minulosti a s vidinou rychlého nebo vysokého zisku z pronájmu vezmou do bytu prvního zájemce, který je ochoten zaplatit jimi požadovanou částku nebo se nastěhovat co nejdříve.
Když pominu fakt, že řada majitelů se ještě stále diví tomu, že dnes si už nemohou vybírat nájemce podle toho, zda má děti, zvířata, jestli kouří, žije s partnerem stejného pohlaví, jakou má barvu pleti, vyznání, náboženství, zaměstnání a podobně, (což jsou podle nového OZ diskriminační kritéria, za které zájemce o pronájem bytu může majitele žalovat), tak si nedostatečně své nájemce prověřují a pak složitě, zdlouhavě a draze řeší spory, které s problémovými nájemci nastanou. Typickými příklady jsou zničené byty, dlužné nájemné a poplatky za služby, probydlená kauce, nevrácený byt s vhozenými klíči ve schránce apod. A to nezmiňuji ty horší případy, kdy nájemce i přes dlouhodobé neplacení a výpověď odmítá byt opustit a musí se řešit jeho nucené vystěhování.
Jak tedy takovým situacím předcházet? Nejlépe pečlivou přípravou, výběrem a prověřením nájemců! Na rovinu řečeno: nikdo Vám na 100% nezaručí, že zrovna ten Váš nájemce bude ideální, ale můžete udělat mnoho kroků k tomu, aby nebyl naopak ten problémový:
1) OSOBNÍ DOJEM
I když zastupuji majitele, kterému do bytu hledám nájemce, tak se na zájemce o pronájem dívám právě z pohledu majitele, snažím se vcítit do pozice majitele a vždy zvažuji: „vzal bych si já jako majitel takového člověka do pronájmu?“. Ano, máte pravdu, i osobní dojem může někdy klamat! Zažil jsem případy, kdy jsme na začátku zvažovali, zda zájemci, kterému jak se říká „by dal člověk korunu“ byt pronajmout a nakonec to byl perfektní nájemce, který vždy včas platil a o byt se dobře staral. Stejně tak jako případ, kdy se zájemce oháněl dobře placenou prací, dostatkem peněz, tituly a kdoví čím ještě a už po dvou měsících pronájmu měl problémy s placením, neustále bylo v bytě něco špatně, stále po majiteli něco požadoval a nakonec jsme byli rádi, že se sám od sebe brzy odstěhoval! Na schůzce se zájemci pozoruji jejich chování a vystupování a snažím se z něj co nejvíce vyčíst.
2) ZÁKLADNÍ „PROKLEPNUTÍ“
Základní prověření zájemce o pronájem bych vždy začal zadáním jména do Googlu a Facebooku. Už jen tímto jednoduchým krokem se dá o člověku ledacos zjistit. Můžete objevit jím prezentované informace, např. osobní stránky, vazby z jeho podnikání a k tomu různé poznámky a vztahy k ostatním subjektům, můžete na něj na různých místech internetu objevit kladné i záporné recenze. A nebo také nenajdete nic. I nic je totiž občas dobře.
3) ZHODNOCENÍ FINANČNÍ STRÁNKY
Zvažujte cenu pronájmu oproti možnostem zájemce. Jiný pohled na věc je, když si např. byt za 8 tisíc měsíčně pronajme zájemce, u kterého se podle zaměstnání dá předpokládat, že je schopen uplatit i byt několikanásobně dražší a jiný pohled je, když se byt např. za 25 tisíc uchází člověk, u kterého si podle zaměstnání tipnete, že bude s nájmem vycházet jen tak tak. Nebojte se zájemce vyzpovídat kde pracuje, na jaké pozici, ev. jak je v tom zaměstnání dlouho. Seriózní zájemce nemá problém Vám svou pozici nastínit nebo sdělit i podrobnější informace o sobě, partnerovi nebo rodině. Jakmile už v tomto bodě narazíte na značnou míru neochoty, tak zbystřete! Nemusí, ale může to znamenat potencíální problém.
4) PROVĚŘENÍ DLUŽNÍKŮ A EXEKUCÍ
Bohužel, doba je taková, že přibývá lidí s dluhy, splátkami a exekucemi. Někteří to řeší tak, že před dluhy a závazky utíkají a myslí si, že se na to nepřijde a že je nebudou muset splácet. Na internetu se dá dnes najít ledacos. Třeba i specializované rejstříky dlužníků a exekucí. Z pohledu druhé osoby (tedy, když si neprověřujete sami sebe) to není až tak úplně přesné, protože i zde vítězí ochrana osobních dat nad zájem zjistit něco o druhém člověku, ale např. podle celého jména a datumu narození se dá do té správné osoby trefit. Za poplatek pak získáte výpis z různých rejstříků. Když je bez záznamu, tak se dá předpokládat, že je to spořádaný člověk bez finančních problémů. Pokud objevíte nějaký záznam, pak buďte vždy na pozoru a dobře si zhodnoťte, co za záznam to je.
5) REFERENCE OD PŘEDCHOZÍHO MAJITELE
Jedna z otázek, na které se často nájemců ptám, je „proč se stěhujete?“. Odpovědi jsou různé: Bydlíme nad hospodou a obtěžuje nás zápach a hluk, potřebujeme větší / menší byt, současný majitel byt prodává, stěhjueme se poprvé s přítelkyní k sobě, rozvádíme se, stěhuji se za prací apod. Ve světě je celkem běžné dodat při zájmu o pronájem referenci od předchozho majitele, u kterého zájemce bydlel. V některých zemí dokonce musíte mít i ručitele za Vaší „kvalitu“. Opět zde platí to, že slušný nájemce nemá problém o sobě reference dodat nebo spojit Vás s jeho současným majitelem. Ano, najdou se lidé, kteří se mohou cítit dotčení, že jim nevěříte a že si vůbec dovolujete něco takového po nich chtít! I v tom případě je na zváženou, zda takového nájemce chcete.
Zdá se Vám těchto pět kroků moc nebo málo?
Napadá Vás ještě něco dalšího? Klidně mi napište ;-)
A pokud budete vybírat nájemce, tak přeji šťastnou ruku!
---------------------
Zajímá Vás nějaké realitní téma? Chcete zodpověděl právě Vaše otázky?
Napište mi! Články do blogu píšu každý měsíc a ten příští může být zrovna ten Váš! ;-)
Líbí se Vám moje články a chcete je pravidelně odebírat?
Napište mi, budu Vám je cca 1x měsíčně posílat zdarma!
Novinky a informace o mě, o realitách a o realitním trhu najdete také na mém Facebookovém profilu.