Můj blog Je dobrá doba prodat / koupit?

vývoj cen nemovitostíRobert Frolík, 2.9.2020
 

Velmi často se setkávám s otázkou "Je teď dobrá doba prodat byt?" nebo "Je teď dobrá doba koupit byt?".
Na to je poměrně jednoduchá odpověď. 

 

Chcete byt prodat a z utržených peněz si ještě ten samý rok koupit jiný byt, který si dalších X let necháte? Pak je úplně jedno v jaké době a v jaké stavu realitního trhu prodáváte a kupujete. Když totiž prodáte ve stavu trhu, kdy jsou ceny dole nebo klesají, tak sice prodáte s nižší prodejní cenou, ale přirozeně i levně koupíte. Když prodáte byt ve stavu trhu, kdy jsou ceny nahoře nebo rostou, tak sice dráž prodáte, ale budete muset zároveň i dráž koupit. 

 

Pokud byt například zdědíte, zvažujete jeho prodej, nenutí Vás nic prodat okamžitě, nebudete si za utržené peníze kupovat jiný byt, pak se občas vyplatí s prodejem chvíli počkat na lepší období a do té doby ho například pronajímat.

 

Pokud spekulujete s byty a kupujete je za účelem následného prodeje se ziskem, je třeba to prodejní období více zvážit.

U bytů v dobrých a žádaných lokalitách (většinou cihlové čtvrtě u metra) se ceny liší pouze v tom, jak rychle rostou. Někdy je období, kdy rostou prudce (většinou je to způsobené silnou poptávkou) a někdy je období, kdy jejich nárůst je minimální nebo velmi pozvolný (takzvané realitní "krize"). Výsledná křivka vývoje cen během let tvoří pomyslné schody, s rychlejším nebo pozvolnějším nárůstem.

Když kupujete a prodáváte byty v horších lokalitách (většinou okrajové části Prahy, velká panelová sídliště a pod.), musíte zvažovat fakt, že zde ceny v období silné poptávky rychle rostou, ale v období krize zase rychle padají. Takže se může stát, že jeden rok koupíte draho a např. za tři roky budete nuceni prodat třeba i pod cenou, za kterou jste koupili. Za pár let se opět cena srovná a dále roste. A vyroste ještě výše, než byla před tím propadem. Výsledná křivka vývoje cen během let tvoří pomyslné schody s občasným propadem.

Za více jak dvacet let, kdy podnikám v realitách mohu zodpovědně říct, že v obou variantách, když oba "schodovité" grafy protnete, tak dostanete křivku (skoro přímku), která jde neustále nahoru. A to je vlastně i odpověď na otázku, kdy je dobré prodat nebo koupit.


---------------------

Zajímá Vás nějaké realitní téma? Chcete zodpovědět právě Vaše otázky?
Napište mi! Články do blogu píšu každý měsíc a ten příští může být zrovna ten Váš! ;-)

Líbí se Vám moje články a chcete je pravidelně odebírat?
Napište mi, budu Vám je cca 1x měsíčně posílat zdarma! 

Novinky a informace o mě, o realitách a o realitním trhu najdete také na mém Facebookovém profilu.
Můžete mě sledovat i na Youtube, Instagramu nebo Linkedin.