Můj blog Když my nevíme, jestli prodat nebo pronajmout …

Když mi nevíme, jestli prodat nebo pronajmout …Robert Frolík, 20.2.2023
 

"Když my nevíme, jestli prodat nebo pronajmout …"
To je teď běžný začátek rozhovoru s mnoha mými klienty.
Doba je taková, že správně posoudit, zda prodat nebo pronajmout, je pro člověka, který v realitách nepracuje, často velmi těžké. Ono někdy je to těžké i pro nás realiťáky. Hlavně to, jak dostatečně fundovaně odhadnout budoucí vývoj současného divokého trhu.

A navíc, pro každého klienta je odpověď na tuto otázku jiná! Nelze totiž paušálně říct, že je lepší jedno nebo druhé. Ano, prodejní ceny klesají, ceny nájmu jdou nahoru, ale to nutně neznamená, že je teď lepší pronajmout a neprodávat!

Pro získání správné odpovědi musíme do společné úvahy zahrnout mnoho faktorů a myšlenek. Samozřejmě začneme stavem trhu; jeho předpokládaným vývojem (který se teď odhaduje jen velmi těžko, protože tak zvláštní souhra všech důležitých faktorů, které realitní trh ovlivňují, tu snad ještě historicky nikdy nebyla); analýzou lokality, kde prodej nebo pronájem zvažujeme; probereme Vaší životní situaci, Vaše myšlenky (proč vlastně chcete prodat nebo pronajmout, co od prodeje / pronájmu očekáváte, jak rychle potřebujete peníze, co s nimi následně uděláte atd.); poměr nabídky a poptávky; předpokládanou délku prodeje nebo pronájmu; výši úrokových sazeb hypoték a mnoho dalšího.

To, že pro jednoho je lepší pronajmout, automaticky neznamená, že je to dobré i pro druhého.

Typické úvahy, které v současné době od klientů slýchávám, je, že „teď je přeci hloupost prodat, když ceny jdou dolů a zájemců je málo! To přeci je lepší pronajmout!"

Ani to není tak úplně pravda! Ne pro mnoho majitelů! Klasicky když prostě jen měníte své bydlení. Menší za větší nebo větší za menší nebo se prostě jen stěhujete z jednoho místa na jiné. Když prodáváte a zároveň kupujete, je úplně jedno, v jaké náladě a trendu se trh nachází. Jestli mají ceny klesající nebo stoupající tendenci. Když jdou ceny na trhu dolů, prostě levněji prodáte, ale zároveň i levněji koupíte. A opačně – když jdou ceny nahoru, sice prodáte za lepší (dražší) cenu, ale zároveň i dráž koupíte. Jediný rozdíl může být v počtu nabídek nemovitostí na trhu, v počtu zájemců a v délce realizace obchodu. Úplně stejně je to i s pronájmy.

Jinou optikou posuzujeme trh, když jste v pozici investora, který nemění byty pro svou potřebu, ale obchoduje s nimi. Tam se mnohem více klade důraz právě na ty klesající nebo stoupající tendence trhu, na výnos, rychlost prodeje nebo pronájmu a další faktory.

Vraťme se teď ke klasickým prodejům. Ano, růst cen bytů (v Praze, kde já působím) se zastavil a v některých lokalitách už je znát i pokles cen. Výrazně se zmenšil počet zájemců (hlavně o byty 3+kk, 3+1 a větší) a znatelně se prodloužila doba prodeje. Spousta majitelů už konečně pochopila, že za jejich předražené ceny svoje byty neprodají a jsou ochotni o cenách jednat nebo ještě lépe, inzerují už za víceméně reálné ceny. Mnoho majitelů si ale stále myslí, že mají v ruce diamanty. A ona to při tom nejsou ani ta pověstná zlatá vejce. Takže na trhu stále ještě visí mnoho nesmyslně předražených nabídek a majitelé se diví, kde že jsou ti zájemci a jak to, že se nikdo neozývá?! A ne, není to chyba makléřů! Je to chyba špatně nastavené prodejní ceny.

A že teď prodeje trvají dlouho, chodí málo zájemců a ceny se snižují, eventuálně se o prodejních cenách smlouvá? Ano! Ale i to se dá výrazně vylepšit! Perfektní přípravou bytu, dobře nastavenou prodejní cenou a správnou propagací. Ale o tom jsem už na svém blogu psal mnohokrát!

No a co Vy? Také se nemůžete rozhodnout, jestli prodat nebo pronajmout?
Tak se mi ozvěte a dáme hlavy dohromady. ;-)


---------------------

Další moje články na různá realitní témata najdete na mém BLOGu.
Chcete-li mě vidět "skoro naživo", mrkněte na můj VLOG.
A jestli si chcete počíst víc, napsal jsem i E-book.

Zajímá Vás nějaké realitní téma? Chcete zodpovědět právě Vaše otázky? Napište mi!
Články do blogu píšu každý měsíc. No a ten příští příspěvěk může být zrovna na to Vaše téma! ;-)

Můžete mě sledovat i na mém Facebookovém profiluYoutube, InstagramuLinkedin nebo TikToku.

Líbí se Vám moje články a chcete je pravidelně odebírat?
Napište mi, budu Vám je cca 1x měsíčně posílat zdarma!