Můj blog Bytů ubývá a jsou drahé!

Podvodné inzeráty a jak nenaletět při pronájmu bytu ​

Robert Frolík, 1.12.2017
 

Bytů ubývá a jsou drahé!
Jak je to možné? Je to kombinace několika faktorů:

- levné hypotéky
- zvyšující se zájem investorů
- nedostatek nově stavěných bytů
- zvyšující se příjmy
- celkově silná poptávka

Levné hypotéky způsobují zvýšený zájem o byty. Mnoho kupujících pořizuje byty nejen pro vlastní bydlení, ale také jako investici (následný pronájem, bezpečné uložení peněz nebo zajištění na důchod). Vzhledem k tomu, že meziroční inflace se pohybuje lehce přes dvě procenta, průměrný úrok hypotéky také, jsou to stále velmi levně půjčené peníze. Pokud kupující dobře vybere lokalitu, následný příjem z pronájmu mu pokryje vetšinu, někdy i celou měsíční splátku. Zájmy o pronájmy je také velký, mladí lidé se do hypoték moc nehrnou. Je to pro ně velký závazek na významnou část jejich života. Raději volí větší volnost – tedy pronájem. Takže investorů, kteří kupují byty k následnému pronájmu přibývá. Velmi se rozšířil i systém krátkodobých pronájmů Airbnb.

Developeři nestíhají stavět nové byty, jejich příprava, povolování a realizace trvá roky a na trhu začínají chybět. Prodá se vše, často ještě před hrubou stavbou. O cenách se moc nesmlouvá. Zvláště v Praze je problém najít dobrou lokalitu / vhodný pozemek a když už takový je, developeři se potýkají s mnoha omezeními ze strany úřadů, památkářů, místních občanských sdružení, ochranářů přírody a podobně.

Spolu se zvyšujícími se příjmy obyvatel se zvyšuje i jejich zájem o uložení volných peněz nebo ještě lépe o výdělečné investování. Jedny z poměrně konzervativních investic jsou právě nemovitosti. Jde sice o dlouhodobé investice, ale při dobře zváženém nákupu, se jedná o jisté a bezpečně uložené peníze s poteciálem plynulého růstu a dá se říci i do určité míry jistého výnosu.

Ceny nemovitostí vždy určuje poměr nabídky a poptávky. Ve chvíli, kdy poptávka převažuje nabídku, začínají ceny růst. Historie se opakuje v pravidelných intervalech. Nyní jsme opět ve fázi růstu cen. Kdy a na jakých cenách se růst zastaví? Troufnu si tvrdit, že na tuto otázku nedokáže nikdo zodpovědně odpovědět. Trh s nemovitostmi je totiž ovlivňován tolika faktory a dokáže se tak rychle změnit, že je to prakticky věštění z křišťálové koule!

---------------------

Jaké téma Vás zajímá? O čem byste si chtěli přečíst?
Napište mi, zpracuji pro Vás další článek.

Novinky a informace o mě, o realitách a o realitním trhu
najdete také na mém Facebookovém profilu.