Můj blog Jak ušetřit nebo vydělat (nejen) na hypotéce

Jak ušetřit nebo vydělat (nejen) na hypotéceRobert Frolík, 20.11.2022
 

Zdravím přátelé!
Dnes to bude hodně o penězích a o současné ekonomické situaci.
Každý z nás řeší vzrůstající ceny všeho možného. Drahé potraviny, benzín, elektřinu, plyn, vodu, topení, poplatky za telefon, internet, předražené ceny nemovitostí, vysoké úroky hypoték atd. 

U mnoha těchto (i jiných) komodit se tvrdí, že je máme nejdražší nebo jedny z nejdražších v Evropě. Nebudu spekulovat ani nad tím, jestli to tak je nebo ne a ani nebudu raději zkoumat proč. Zvykli jsme si na doby blahobytu a ty jsou zas na pár let pryč. Ano, zase. A ano, na pár let. Protože všechno už tu v minulosti bylo. Po pár letech růstu přišlo pár let recese, případně pár let pádu. 

Za třiadvacet let, co dělám makléře, jsem takových změn trhu zažil hned několik. A ten, kdo nepodlehl panice, to vždycky v klidu a bez větších úhon přestál. Někdy je dobré se na to předem připravit, ale ne vždy to jde. Některé věci v životě prostě přijdou nečekaně nebo tak rychle, že na ně nestihneme rychle reagovat.

Takže když už to tady je, nechme stranou všelijaké debaty o tom, jak je to hrozné, nečekejme na to, až nám pomůže stát, až dostaneme nějaké drobné, co nám mají zalepit pusu a pojďme si vlastní finanční situaci řešit sami!

Z osobní zkušenosti dobře vím, jak moc jsme se naučili žít bez starostí, jak většina z nás neřešila své výdaje, jak jsme se všichni nechali ukolébat vlnami neustálého růstu. A teď to na nás dopadá ze všech stran.

Štěstí přeje připraveným, říká se. Takže já jsem nelenil, využil partnerství se svým dlouholetým kolegou a kamarádem (finančním poradcem), probrali jsme všechno, co lidé aktuálně kolem financí (a zároveň nemovitostí) řeší a jak se dá zmírnit dopad současné situace na naší peněženku. Eventuálně jak na současné situaci naopak ještě vydělat!

Myslíte, že to nejde? Ale ANO, jde!

V první řadě je potřeba si společně sednout a na všechno se podrobněji podívat. Na to, co vlastníte, jaké máte příjmy, jaké máte výdaje, jak máte ošetřené majetky, jak máte ošetřené situace výpadku zdroje příjmů, kdy a kde se dá ušetřit, kam co přesunout, aby to lépe vydělávalo, co a jak konsolidovat, refinancovat nebo natáhnout v čase, aby se snížila měsíční splátka, kam lépe investovat, aby byl vyšší výnos nebo se co nejvíce zmírnil dopad inflace apod. Proč si držet někde peníze v hotovosti, když je mohu (třeba i krátkodobě) někam uložit a nechat je pracovat. Čeho chcete dosáhnout za nějaké časové období. Možností je hodně.

Zapomeňte na média, vyhoďte z hlavy všechny ty negativní hnusy, co do nás denně hustí, zapomeňte na obecné poučky i na to, že „jedna paní povídala“!

Situace každého z nás se musí řešit individuálně, protože každý máme jiné potřeby, jiné osobní a rodinné situace a každý jsme jinak nastavený, co se přístupu a finančního myšlení týče.

No, a abych to moc nezakecal, co že pro Vás můžeme (mimo jiné) udělat nebo co se v současné situaci nejčastěji řeší?
Po úvodní nezávazné schůzce
, kde si můžeme pohovořit prakticky o čemkoliv, doporučujeme podrobnější analýzu.

Následně pak můžeme řešit například:

- levnější hypotéky, jejich výhodnější refinancování nebo lepší nastavení (porovnání výhodnosti v souvislosti se současnou inflací, natažení úvěru v čase, snížení splátek a pod.)
- konsolidace různých jiných úvěrů s cílem snížení měsíčních splátek
- při prodlužování nájemních smluv aktualizaci výše nájemného na současnou úroveň a zároveň doplnění inflační doložky, doplnění pojištění odpovědnosti nájemníka
- dorovnání pojistné hodnoty podpojištěných nemovitostí (většina pojistných smluv na nemovitosti má nastavené výrazně nižší pojistné hodnoty, než je současná hodnota nemovitosti a tím pádem v případě pojistné události dostane majitel výrazně nižší pojistné plnění)
- zlevnění osobního, profesního, životního nebo nemovitostního pojištění
- zajímavé investiční příležitosti a zhodnocení peněz nebo v jiných případech alespoň udržení co nejvyšší hodnoty peněz vůči inflaci
- výhodnější důchodové spoření, rentu a zajištění na stáří
- a mnohé další

Myslíte si, že máte všechno správně vyřešené a nikde nelze nic vylepšit? Pak gratuluji!
A jestli jste jen trochu u této otázky zaváhali, pak je určitě dobré se na to mrknout! Nebojte, bude to nezávazně a zdarma. Se mnou se většina z Vás zná osobně. A věřím, že si budete velmi rychle rozumět i s mým kolegou.

Tak zavolejte nebo napište a domluvíme si termín ;-)


---------------------

Další moje články na různá realitní témata najdete na mém BLOGu.
Chcete-li mě vidět "skoro naživo", mrkněte na můj VLOG.
A jestli si chcete počíst víc, napsal jsem i E-book.

Zajímá Vás nějaké realitní téma? Chcete zodpovědět právě Vaše otázky? Napište mi!
Články do blogu píšu každý měsíc. No a ten příští příspěvěk může být zrovna na to Vaše téma! ;-)

Můžete mě sledovat i na mém Facebookovém profiluYoutube, InstagramuLinkedin nebo TikToku.

Líbí se Vám moje články a chcete je pravidelně odebírat?
Napište mi, budu Vám je cca 1x měsíčně posílat zdarma!