Můj blog Dobře už bylo!

Karta se obracíRobert Frolík, 24.7.2022
 

Jak jistě víte, doby blahobytu jsou za námi a vše se pomalu mění. A platí to i pro realitní trh. Zde se karta pomalu obrací. Ubývá zájemců o koupi, úroky hypoték se zvyšují, růst prodejních cen se zastavuje, na konci letošního roku očekáváme začátek poklesu cen. Na druhou stranu se ale pomalu zvedají ceny nájmů. 

Prodeje a nájmy jsou spojené nádoby a funguje to tak vždy. Pokud se z jedné přemístí větší množství klientů do té druhé, vždy se to projeví v obou zároveň. Tam, kde odešli, ceny klesnou a tam, kam přijdou, ceny stoupnou.

Zvykli jsme si, že v posledních letech ovládali trh prodávající. Zájemců o koupi bylo dostatek, prakticky o každý byt se soutěžilo a prodejní ceny se zvyšovaly v různých systémech licitací a aukcí. 

To se teď změní. Pomalu nastává trh kupujících. Zájemců o koupi totiž výrazně ubývá. Zatímco doposud si většina kupujících brala hypotéky, nyní bude hodně prodejů s platbou hotově. Protože nebude tolik zájemců o koupi, budou se vyjednávat první slevy. A postupně prodejní ceny klesnou. Kam až klesnou a jak dlouho pokles bude trvat se ještě nedá přesně určit. Pravděpodobně nás ale čekají tak dva až tři roky uklidnění realitního trhu.

Než se prodejní ceny uklidní a stabilizují, hodně lidí se bude poohlížet po pronájmech. Logicky pak tedy stoupnou nájemní ceny. Nebude to dramatický nárůst, ale hodně majitelů bude počítat s vysokou inflací i se zvýšeným zájmem a ceny si adekvátně zvýší. Opět se zájemci dostanou do situace, kdy si majitelé budou vybírat z několika kandidátů. Klasicky tak, aby měli v bytě „ideálního“ nájemníka.

A i když se to občanský zákoník snaží všelijak zakazovat, vyřazovací kritéria budou opět počet osob, zvířata, kouření, národnosti, děti, matky samoživitelky, studenti, krátkodobí nájemníci apod. Jsme v Čechách a češi si prostě své nemovitosti budou chtít všelijak ochránit.

Když to vezmu kolem a kolem, bydlení se pomalu ale jistě stává poměrně drahou komoditou. Zavádí se dvougenerační hypotéky, co rodiče nezvládnou splatit, doplatí jejich děti; na nájmy se bude stát fronta, budou se zpřísňovat kritéria výběru nájemce, možná se začnou vyžadovat i reference od předchozích pronajímatelů, což je již v některých světových městech zcela běžné. Ceny energií a všeho kolem bydlení se budou ještě zvyšovat. Bude se bydlet v menších, ale při tom dražších bytech a stěhování nebude tak časté. Budou větší rozdíly mezi běžnou a bohatou vrstvou obyvatel.

No, dobře už bylo! Ale aby to nevypadalo tak černě … V realitách pracuji už přes dvacet let a takových zvratů realitního trhu jsem za svou praxi zažil hned několik. Po pár letech útlumu, ev. lehkého poklesu opět přišly roky růstu a blahobytu. A to se neustále opakuje v docela pravidelných intervalech.

A jak vidíte vývoj realitního trhu Vy? Co nás čeká příští rok až dva? Napište mi! ;-)


---------------------

Další moje články na různá realitní témata najdete na mém BLOGu.
Chcete-li mě vidět "skoro naživo", mrkněte na můj VLOG.
A jestli si chcete počíst víc, napsal jsem i E-book.

Zajímá Vás nějaké realitní téma? Chcete zodpovědět právě Vaše otázky? Napište mi!
Články do blogu píšu každý měsíc. No a ten příští příspěvěk může být zrovna na to Vaše téma! ;-)

Můžete mě sledovat i na mém Facebookovém profiluYoutube, Instagramu nebo Linkedin.

Líbí se Vám moje články a chcete je pravidelně odebírat?
Napište mi, budu Vám je cca 1x měsíčně posílat zdarma!