Můj blog Vyhledávání nemovitostí na míru

Vyhledávání nemovitostí na míruRobert Frolík, 15.6.2022
 

Tenhle článek bude tak trochu postesknutím nad českými poměry …

Poměrně často dostávám v poslední době požadavek na aktivní vyhledání bytu podle zadaných kritérií a bohužel stejně tak často musím takové klienty nasměrovat na to, že si budou muset nemovitost dále vyhledávat sami. A proč?

Protože jsme v Čechách! Ano, přesně proto! Český realitní trh, byť se zdá vyspělý, tak vůbec vyspělý není. Oproti světu (resp. západním zemím a Americe) jsme v tomto stále na míle pozadu. Ano, máme tu (cca po třiceti letech od revoluce) konečně realitní zákon (tedy spíše realitní paskvil); ano, máme všechny možné digitální technologie, sítě a softwary; a ano, už máme i schopné a vzdělané realitní makléře.

Tak proč to pořád nejde? No protože všechny dobré myšlenky vždy ztroskotají na tom typicky českém „uděláme si to po našem“! 

Ve světě je naprosto běžné, že drtivá většina kupujících i prodávajících (nebo i pronajímatelů a nájemců) si najme realitního agenta, který je zastupuje. Je tedy naprosto běžné, že v jednom obchodu se potkají dva realitní makléři, kdy jeden zastupuje stranu nabízející a druhý stranu poptávající, společně vykomunikují potřeby klientů a obvykle se i podělí o provizi, případně mají každý provizi od svého klienta. K tomu je naprosto běžné, že existují i centrální databáze všech na trhu nabízených nemovitostí, do kterých má každý přístup a najde v nich kromě prodejní nebo nájemní ceny i technické informace o nemovitosti, kdo tu danou nemovitost nabízí, jaká byla historie nabízené ceny, kdo byli předchozí majitelé atd. Celkem jednoduše se pak dá posoudit výhodnost takové investice v porovnání s jinými nabídkami v okolí, dají se zjistit katastrální údaje, zástavy apod. Stejně tak se dá lehce navázat kontakt mezi dvěma makléři, protože oba z nich takovou spolupráci považují za naprostý standard. Není výjimkou ani to, že makléř osloví soukromého prodejce a udělají společný obchod. Jen minimum obchodů se realizuje bez makléřů a majitel, kterého makléř nezastupuje, bývá dost často v nevýhodě, protože je tak trochu "podezřelý".

Ale v Čechách? Tady se snad každý bojí každého! A mnohdy oprávněně! Majitelé se bojí makléřů, nájemci se bojí majitelů, majitelé se bojí nájemců, makléři se bojí jeden druhého.

Proč tedy nefunguje a ještě dlooouho nebude v Čechách fungovat služba vyhledávání nemovitostí?
Popíšu Vám to z pohledu samostatně pracujícího realitního makléře:

95% nemovitostí na prodej nebo k pronájmu se inzeruje a hledat takovou, která v inzerci není, je značně zdlouhavá, náročná a prakticky nemožná práce, která je ve finále tak drahá, že jí poptávající klient nezaplatí. Kromě letáčků a cílených dopisů mě nenapadá žádný způsob, jak oslovit majitele bytů (nebo jiných nemovitostí), které se nikde neinzerují. A jak jistě dobře víte, lidé jsou ze všemožné reklamy typu letáků, telefonátů a emailů už hodně otrávení a navíc je hájí zákon proti nevyžádané reklamě. Takže tím bych se akorát dostal do potíží. 

No a vybírat nemovitosti z veřejných inzercí také není pro mě jako makléře zrovna snadné.

Pokud nemovitost inzeruje sám majitel, dělá to proto, že nechce jednat s realitními makléři. Z mnoha důvodů. Aby ušetřil za provizi, protože je přesvědčený, že to zas tak těžké není a že to zvládne sám, protože makléřům nevěří, jelikož jsou to amatéři a podvodníci a z mnoha dalších důvodů.

Pokud nemovitost inzeruje nějaký makléř, tak většina z nich nemá zájem spolupracovat nebo má často i od vedení firmy zakázáno spolupracovat. Ze strachu o zakázku, z nedůvěry vůči ostatním makléřům, z důvodu, že nemají nemovitost exkluzivně a často i jen proto, aby se nemuseli dělit o provizi (i když po nich žádnou nebudu chtít). Zbývá tedy pár makléřů, se kterými se znám osobně a navzájem si věříme, ale ti často zrovna nemají žádnou nemovitost odpovídající poptávce, resp. mají na ní tolik svých zájemců, že nemají potřebu jí nabízet ke spolupráci.

Takže paradoxně pro mě jako makléře je takové hledání nemovitosti daleko obtížnější, než pro soukromou osobu - přímého zájemce. Navíc pracuji sám, většina mého pracovního času je vyplněno hledáním zájemců na nemovitosti majitelů, které zastupuji, zpracováváním inzerce a reklamy na tyto nemovitosti, ježděním na prohlídky a nezbývá mi už skoro žádný čas na hledání.

Celá tato situace je prakticky neřešitelná a je to škoda, protože tento segment realitního trhu v sobě skrývá velký potenciál.

Obvykle tedy poptávajícím klientům poradím kde a jak hledat vlastní cestou. Samozřejmě si zároveň uchovám jejich poptávku pro případ, že by se v mojí nabídce objevila odpovídající nemovitost. Takovým zájemcům pak dané nemovitosti nabízím přednostně, než je odesílám do veřejné inzerce. No, a jako doplňkovou službu, pokud si vlastní cestou poptávající najde nějakou nemovitost a bude o ní uvažovat, nabízím pomoc v posouzení technického stavu, ceny, výhodnosti investice a ve vyjednávání s majitelem dané nemovitosti, resp. makléřem, který ho zastupuje.

… A co Vy? Jaké máte zkušenosti s hledáním nemovitostí? Napište mi Vaše příběhy ;-)
 


---------------------

Další moje články na různá realitní témata najdete na mém BLOGu.
Chcete-li mě vidět "skoro naživo", mrkněte na můj VLOG.
A jestli si chcete počíst víc, napsal jsem i E-book.

Zajímá Vás nějaké realitní téma? Chcete zodpovědět právě Vaše otázky? Napište mi!
Články do blogu píšu každý měsíc. No a ten příští příspěvěk může být zrovna na to Vaše téma! ;-)

Můžete mě sledovat i na mém Facebookovém profiluYoutube, Instagramu nebo Linkedin.

Líbí se Vám moje články a chcete je pravidelně odebírat?
Napište mi, budu Vám je cca 1x měsíčně posílat zdarma!