Můj blog Když mě vadí, že si majitelé zájemce vybírají!

Když mě vadí, že si majitelé zájemce vybírají!Robert Frolík, 30.4.2024
 

Ano, je to tak. Hlavně při pronájmu bytu si majitelé velmi často pečlivě vybírají, koho si do bytu vezmou jako nájemníka, ale i u prodejů zvažují, komu svůj byt prodají.

A já se jim vůbec nedivím! Když se podívám na pronájmy bytů, srovnám si pořizovací hodnoty bytů, výši nájemného, kvalitu zájemců a ochranu nájemníků danou zákonem, je to jasné! 

Každý majitel, kterého zastupuji, chce do bytu spolehlivého, dlouhodobého nájemníka. Jenže najít takového začíná být čím dál těžší! Kvalita zájemců (a lidí obecně) během posledních let výrazně poklesla.

Začneme třeba tím, že spoustu lidí se objedná na prohlídku a pak bez omluvy prostě nepřijdou. Každý druhý zájemce dopředu hlásí, jak má o byt obrovský zájem, že ho vezme hned, klidně i bez prohlídky a nakonec má na prohlídce k bytu spoustu výhrad nebo napíše, že si vybral jiný byt. 

Velmi často se stává, že se zájemci s majiteli jeden den dohodnou, že si byt pronajmou a druhý den napíšou, že si pronajali byt jinde. Nebo jsou schopni zrušit rezervaci a domluvený podpis nájemní smlouvy klidně hodinu před termínem.

Narůstá počet zájemců s exekucemi, insolvencemi a podobnými problémy. Toho se samozřejmě majitelé bojí. Ano, do takové situace se sice může dostat každý, ale když už se do ní dostal, o něčem to svědčí.

Jak nefungují vztahy mezi lidmi, nahrazuje si to spoustu lidí vztahy se zvířaty. A pak se diví, že majitel do bytu nevezme zájemce, kteří mají např. dva psy a tři kočky. Stačí jedna špatná zkušenost z minula a další zájemci mají prostě smůlu.

Samostatná kapitola jsou cizinci. Tady je praktiky jistá vyšší fluktuace nájemníků, vyšší opotřebení bytu, nedoplatky na energiích apod. Nájemníka, který odjede zpět do ciziny, nechá Vám klíče ve schránce, zničený byt a spoustu nedoplatků, už těžko nějak doženete.

Ať je nájemník jakýkoliv, současný občanský zákoník mu zajišťuje výrazně více práv, než majiteli. A i to je jeden z důvodů, proč si majitelé tak pečlivě vybírají, koho si do bytu vezmou. Jakmile totiž už nájemník bydlí a začnou s ním potíže, není tak jednoduché takové situace řešit.


U prodejů je to o něco jednodušší, ale i tam často majitelé zvažují, s kým do toho půjdou. 

Porovnává se nabídnutá cena, rychlost a způsob zaplacení, požadavky kupujících a někdy i osobní sympatie. Už jsem několikrát zažil i to, že se kupující vybíral podle toho, že to bude slušný soused pro ostatní v bytovém domě, kde se byt prodával nebo podle toho, jaký měl budoucí záměr s domem, který se v rodině prodávajících dědil po generace.
 

Každý má nějaký důvod proč ano a proč ne. A nemusí ho druhé straně ani sdělit. Měli bychom se opět naučit více respektovat právo a názor jeden druhého a nebýt na sebe hned naštvaní, že to nevyšlo. Takový je život. Prostě to nebylo dáno.

Co se líbí jednomu, nemusí se líbit druhému. A třeba zrovna to, že to tady a teď nevyšlo zajistí, že zítra, jinde, s někým jiným to bude to pravé!


Tak Vám přeju hodně štěstí při výběru ;-)---------------------


Další moje články na různá realitní témata najdete na mém BLOGu.
Chcete-li mě vidět "skoro naživo", mrkněte na můj Youtube kanál.
A jestli si chcete počíst víc, napsal jsem i E-book.

Zajímá Vás nějaké realitní téma? Chcete zodpovědět právě Vaše otázky? Napište mi!
Články do blogu píšu každý měsíc. No a ten příští příspěvěk může být zrovna na to Vaše téma! ;-)

Můžete mě sledovat i na mém FB profiluYoutube, InstagramuLinkedinuTikToku a nově i na Pinterestu, X nebo Threads.

Líbí se Vám moje články a chcete je pravidelně odebírat?
Napište mi, budu Vám je cca 1x měsíčně posílat zdarma!