Můj blog Koupit nebo pronajmout?

Koupit nebo pronajmout? ​

Robert Frolík, 1.2.2018

Koupit nebo pronajmout?
To je otázka, kterou si klade skoro každý, když si hledá bydlení.

​Při takovém rozhodování záleží na několika faktorech:

- jak velký byt si chcete pořídit
- v jaké lokalitě
- jaké budou v době pořízení úrokové sazby hypoték
- jaký jste typ člověka
- zda pořizujete byt pro sebe nebo na investici

​Při úvaze koupit nebo pronajmout jednoznačně hraje roli velikost bytu – nejpoptávanější byty 2+kk, 2+1 v žádaných lokalitách budou vždy drahé jak na koupi, tak na pronájem. Kdežto u velkých bytů budou značné rozdíly. Velké byty (např. 4+1 a větší) jsou metrážně (tj. při úvaze Kč/m2/měs.) mnohem levnější na pronájem než menší byty. U prodejů bude i zde rozdíl v ceně Kč/m2 - velké byty jsou na m2 o něco levnější než malé.

Lokalita také hraje roli! Byty v žádaných lokalitách (v zeleni, s dobrou dopravou, infrastrukturou v místě, blízko centra, metra, s dobrým parkováním, výhledem, s dosahem k významnému zaměstnavateli, ve velkých městech atd.) budou vždycky dražší, než ty ostatní, ať už se jedná o pronájem nebo o koupi. Pokud Vám nevadí např. delší dojíždění, dají se najít srovnatelně velké byty v rozdílných lokalitách neporovnatelně levnější.

Úroková sazba hypoték je jedno z hlavních kritérií, které hrají roli jak při rozhodování zda koupit nebo pronajmout, tak i v pořizovacích cenách bytů. Pokud jsou úroky nízké, je tedy nízká i měsíční splátka hypotéky a mnohdy je srovnatelná s cenou pronájmu. Je tedy jedno, zda si byt koupíte nebo pronajmete. V případě hypotéky je zde vždy závazek na X let dopředu, v případě pronájmu jste prakticky volní a můžete se skoro kdykoliv stěhovat. Záleží jen na typu nájemní smlouvy (jestli je na dobu určitou / neurčitou), ev. zda máte stanovenou výpovědní dobu a jak dlouhou.

Rozhodnutí zda koupit nebo pronajmout se liší i podle typu člověka. Jsou lidé, kteří jsou spíše „usedlejší“, konzervativnější, neradi se stěhují, mají jistou práci v okolí svého bydliště, oblíbili si lokalitu, kde žijí apod. Takoví lidé většinou preferují koupi. Na druhou stranu čím dál více lidí, hlavně mladých, volí pronájmy, jelikož se nechtějí uvázat na X let hypotékou. Rádi cestují, stěhují se, poznávají nová místa, mění práci. Tak rychlé a flexibilní životní změny by s hypotékou šly jen velmi obtížně.

Poslední úvaha je zcela investiční. Pořizujete-li zájemce na investici, v drtivé většině případů ho kupuje. A v případě nízkých úrokových sazeb nejčastěji na hypotéku. Jsou to totiž takzvaně „levné“ peníze. Současné hypotéky s úroky kolem 2% jsou jasnou volbou! Ušetřenou hotovost pak zájemci použijí na rekonstrukci nebo vybavení bytu, ev. jiné své potřeby jako dovolená, auto apod. Malé procento lidí i při nízkých úrokových sazbách raději volí koupi pomocí vlastních zdrojů a to právě z důvodů, že se nechtějí nechat svázat na X let hypotékou. V posledních letech se objevují i podnikatelé, kteří si „pořizují“ byty formou dlouhodobého pronájmu a pak je krátkodobě pronajímají. Rozdíl levnější ceny dlouhodobého pronájmu a dražší ceny krátkodobých pronájmů je pak jejich ziskem. Byt však nikdy nebudou vlastnit a vždy musí mít souhlas majitele bytu k dalšímu podnájmu.

---------------------

Jaké téma Vás zajímá? O čem byste si chtěli přečíst?
Napište mi, zpracuji pro Vás další článek.

Líbí se Vám moje články a chcete je pravidelně odebírat?
Napište mi, budu Vám je cca 1x měsíčně posílat zdarma!

Novinky a informace o mě, o realitách a o realitním trhu najdete také na mém Facebookovém profilu.