Můj blog Makléřina, to jsou emoce!

makléřskej deníčekRobert Frolík, 24.4.2023
 

Zrovna jsem se vrátil z bytu, který připravuji na prodej, plný dojmů. A to ani nemluvím o zájemcích, kteří se tam byli podívat!

Realitního makléře dělám už hezkou řádku let a musím říct, že mě to baví čím dál víc! Baví mě setkávání s lidmi, baví mě hrát si s přípravou bytů, baví mě ty drobné detaily, baví mě všechny ty emoce.

Když máte fajn majitele, který za Vámi přijde jako za profíkem, s důvěrou Vám položí klíče od svého bytu na stůl a nechá Vám naprosto volnou ruku ve všem, je to boží práce!

Často přijdu do bytu, který je takový „nijaký“. Jako například tenhle poslední. Asi rok neužívaný, opuštěný tak nějak na rychlo, všude ještě pozůstatky různých věcí, zbytky všelijakého nábytku, neuklizeno, nevlídno. Když jsem ten byt viděl poprvé, bylo to asi před měsícem, navečer, v takovém pošmourném počasí, před okny domu strom s holými větvemi, kolem domu takové obyčejné prostředí. Cimrman by řekl: „nuda, nuda, šeď, šeď“.

Pustil jsem se do práce. A že toho na mě čekalo celkem dost! Projít celý byt, posbírat veškeré pozůstatky, vysmejčit všechny skříně, police, kouty, přesunout zbytky nábytku, odnést něco do sklepa. Následoval důkladný generální úklid. Kuchyně, koupelna, okna, podlahy, veškerý nábytek zvenčí i zevnitř. Holky z úklidovky si tedy mákly! Po nich jsem opět nastoupil já, abych ještě navoskoval parkety. Strávili jsme tím vším několik dní.

Dnes byl „den proměny“. Dámy ze stagingové agentury přijely už ráno a nanosily do bytu spoustu věcí. Celé dopoledne aranžovaly nábytek, dekorace, záclony, obrazy, světla a spoustu různých maličkostí.

Když jsem si od nich odpoledne byt přebíral, nezbylo než říct WOW! Když jsem si připomněl původní stav a vzhled toho studeného, neútulného bytu a porovnal ho s výsledkem, který jsme společně vytvořili, kdy jsem najednou viděl nádherný domov, tak musím neskromně říct, že je to pecka! A k tomu ještě svěží vůně, nablýskané parkety a pohled z okna na rozkvetlý šeřík, přes který na nás mrkalo probouzející se slunce …

Těšil jsem se, až znovu přijdou zájemci, kteří byt viděli ještě v tom nehotovém stavu. Vůbec nevěděli, že mezi jejich poslední a dnešní návštěvou se byt tak moc promění! Vyjímečně ukazuji byty nepřipravené, ale v tomhle případě jsem je tam vzal, protože jsem s nimi byl už několikrát na prohlídce bytu ve vedlejší ulici a vytipoval jsem si je jako správné zájemce právě na tento byt.

Vešli do haly a … skoro jim došla slova! Mladý pár se jen usmíval a na obou bylo vidět, to ohromné WOW! Oba už byli z předchozích dvou schůzek nalomení na to, že by to mohl být jejich vysněný domov a tohle jasně rozhodlo! Konečně ten domov viděli na vlastní oči! Rozkošný dětský pokojík, útulná ložnice rodičů, obývák spojený s kuchyní, atd. K tomu z jedné strany výhled do udržované zahrady a z druhé do koruny toho šeříku. A bylo to jasné! Ty úsměvy jim vydržely ještě hodinu poté, když z bytu odcházeli a věřím, že se ještě dlouho budou zasněně usmívat cestou tam, kde zrovna teď bydlí.

Majitel proměnu svého bytu ještě neviděl. Protože nejdřív byt nechám profesionálně nafotit a natočíme videoprohlídku. Když jsem i já viděl ten dětský pokojíček, okamžitě jsem změnil své plány na styl videa a rozhodl jsem se do něj zapojit i svou osmiletou dceru. Ostatně, už si se mnou několikrát ve videích zahrála a od malička mi zdatně asistuje na různých náborech, prohlídkách i jednáních. Tak se těším, až ukážu výsledek i majiteli.
 

Ale ne všechny příběhy jsou takhle „sladké“. Některé jsou i hořké. To když Vám třeba přijde majitel, který všechno ví lépe, než Vy; diktuje Vám, co, jak, kdy a za kolik budete dělat a hned v první větě Vám dá jasně najevo, že makléři jsou vlastně amatérská pakáž, co jen bere prachy za nic a nedá se jim věřit. To se Vám vůbec, ale vůbec do takové spolupráce nechce! Vlastně máte chuť takového člověka ve třetí větě vypoklonkovat ze dveří a ukázat mu schody! Ale makléřina je díkybohu svobodné podnikání, kde si můžu vybírat, jak, kdy a s kým budu spolupracovat.
 

Některé příběhy jsou i smutné. To když Vám třeba po dvacetileté spolupráci zemře jeden z těch úžasných majitelů, se kterým byla radost se prostě jen tak vidět, aniž bychom museli probírat cokoliv pracovního. Je to jako ztratit člena rodiny. Protože po tolika letech prostě s některými lidmi máte natolik blízký vztah, že to už ani zdaleka jako obchodní spolupráci neberete. Protože ani oni to tak už mnoho let vůbec nebrali.
 

Ale abych nekončil smutně! I když slzičky tam budou! Jsou i momenty loučení, kdy s pronajímateli přebíráme byt zpět od nájemců, kteří tam strávili nějaký ten rok svého života a nastal čas se někam přesunout. Do jiného místa, do většího bytu a podobně. Není to tak dlouho, kdy přes všechny ty úsměvy a děkování z jedné i z druhé strany se slečna nájemnice neudržela a skoro se rozbrečela, když předávala klíče zpět majitelům. Nebo když nově nastupující nájemník překvapil paní domácí naprosto nečekaným luxusním presentem, nad kterým zůstala v úžasu stát skoro s otevřenou pusou.


Být makléřem, to není o tom „inkasovat velký prachy za nic“, jak si mnoho lidí ještě dodnes myslí!
Pro mě je to hlavně o těchto úžasných momentech! A o lidech, kteří je tvoří.
A jsem moc rád, že toho můžu být součástí!

 


---------------------

 


Další moje články na různá realitní témata najdete na mém BLOGu.
Chcete-li mě vidět "skoro naživo", mrkněte na můj VLOG.
A jestli si chcete počíst víc, napsal jsem i E-book.

Zajímá Vás nějaké realitní téma? Chcete zodpovědět právě Vaše otázky? Napište mi!
Články do blogu píšu každý měsíc. No a ten příští příspěvěk může být zrovna na to Vaše téma! ;-)

Můžete mě sledovat i na mém Facebookovém profiluYoutube, InstagramuLinkedinuTikToku a nově i na Pinterestu.

Líbí se Vám moje články a chcete je pravidelně odebírat?
Napište mi, budu Vám je cca 1x měsíčně posílat zdarma!