Můj blog Nechtějte to levně!

Nechtějte to levně!Robert Frolík, 20.8.2022
 

Dnes to bude taková dumka nad naší profesí.

„A kolik si berete provizi?“ To je otázka, kterou v poslední době slýchávám velmi často. A většinou tím nějaký majitel nemovitosti začíná rozhovor se mnou. Velmi krátký rozhovor. 

Protože je to jediné kritérium, které toho dotyčného na makléři zajímá. Výše provize. Prostě aby za služby makléře zaplatit co nejméně a v ideálním případě, aby mu to makléř zrealizoval úplně zadarmo. A ano, skutečně takové „makléře“ najde. Třeba člověka, který nedávno takto získal do prodeje dva byty v Praze. „Soutěž“ mezi makléři vyhrál pouze tím, že za prodej obou bytů nabídl majiteli 1% provizi. On to vlastně ani nebyl makléř. Později jsem se totiž dozvěděl, že to byl městský strážník, který si takhle zřejmě dělá šolích bokem. Ale vyhrál. Protože nabídl nejlevnější cenu. Tak doufám, že majitel byl nakonec s jeho službami spokojen.

Ne nadarmo se říká, že „kvalita nejde dělat levně“! Známe to všichni. Ze všech součástí lidského života. A stejně si většina lidí vybírá podle ceny! Často si pak stěžují, že to za moc nestálo. Nestálo! Protože dodaná hodnota služby odpovídala ceně. 

Proč například za dovolenou člověk utratí často statisíce každý rok, ale za služby makléře se mu taková částka například jednou za 10-20 let, kdy něco prodává, zdá drahá?! Ano, souhlasím, že u některých makléřů drahá opravdu je. V porovnání s tím, co za takové peníze klientovi nabídnou. Nebo lépe řečeno: nenabídnou! Prakticky žádnou odbornost, fotky prachbídné kvality, odbytý inzerát plácnutý na pár realitních serverů bez žádné další aktivity ... Za takovou službu bych také odmítl zaplatit!

No, když už si člověk vybírá makléře, co raději sledovat úplně jiná kritéria, než výši provize? Co se třeba zaměřit na to, jak dlouho daný makléř na trhu působí, jaké má vzdělání, zkušenosti, reference, jestli se zaměřuje jen na některý typ nemovitostí nebo jen na určitou lokalitu, jakým stylem prezentuje svěřené nemovitosti, co všechno pro majitele v rámci dané provize dokáže nabídnout, jaký tým dalších profesionálů za ním stojí …

Ta práce v pozadí totiž vůbec není vidět. A věřte nebo ne, je to obrovský díl úspěchu nebo neúspěchu. Majitelé i zájemci vidí jen malý díl skládanky, kterým je veřejná prezentace nemovitosti. To, co nevidí a vlastně ani nemají možnost vidět, jsou roky a roky zkušeností a neustálého vzdělávání se, mnoho dní strávených důkladnou přípravou nemovitosti před prodejem, tuny porovnávaných dat k návrhu té správné prodejní ceny a strategie nabídky, hodiny telefonování, mailování a koordinace všech možných spolupracujících profesí, organizování prohlídek, skřípající zuby při jednání se zájemci, litry vypitého kafe i vypoceného potu při práci, stovky naježděných kilometrů … a mnoho dalšího.

Ono dobře a rychle prodat je docela věda! A první dojem se svou nemovitostí na trhu můžete udělat jen jednou! Když ho Vy nebo makléř zkazíte, už se to těžko dělá napodruhé. Většina zájemců Vaší nemovitost už zná a zná původní cenu i styl prezentace, jak byla daná nemovitost nabízená. A i když to napodruhé zkusíte s jiným („dražším“) makléřem, dáte lepší (správnou) cenu, hezké fotky, přidáte video, 3D plánky, vylepšíte popis, zaplatíte si propagaci, rozjedete to na sociálních sítích atd. atd., reakce už bývají jen velmi vlažné.

Stejně jako jedné starší dámě, která prodávala dům za Prahou postupně asi se 4mi makléři, kteří tam dělali jednu botu za druhou. Nakonec to všechno tak zpackali a zamotali, že se dům stal prakticky neprodejným, majitelka bere prášky na nervy a dnes se ani nedokáže rozhodnout, jestli vůbec dál prodávat, jak a s kým.

O tom všem už jsem psal v několika svých článcích. Stejně jako tento je najdete na mém blogu. A jestli máte raději videa, mrkněte na můj vlog. O pár důležitých tématech hovořím i tam.
 

Nechtějte to levně! Chtějte to KVALITNĚ!

Protože jedině tak budete nakonec spokojeni! Protože jedině tak získáte dobrou cenu, v odpovídajícím čase, bez starostí, bez kopanců, bez zbytečných průtahů a průšvihů.

A prodávat nebo kupovat Vás bude bavit! O to přeci jde! Nebo ne? ;-)


---------------------

Další moje články na různá realitní témata najdete na mém BLOGu.
Chcete-li mě vidět "skoro naživo", mrkněte na můj VLOG.
A jestli si chcete počíst víc, napsal jsem i E-book.

Zajímá Vás nějaké realitní téma? Chcete zodpovědět právě Vaše otázky? Napište mi!
Články do blogu píšu každý měsíc. No a ten příští příspěvěk může být zrovna na to Vaše téma! ;-)

Můžete mě sledovat i na mém Facebookovém profiluYoutube, Instagramu nebo Linkedin.

Líbí se Vám moje články a chcete je pravidelně odebírat?
Napište mi, budu Vám je cca 1x měsíčně posílat zdarma!