Můj blog Nejlepší realitní makléř

Nejlepší realitní makléř ​

Robert Frolík, 4.2.2020

Poslední dva tři roky se objevuje čím dál více různých soutěží o nejlepšího realitní makléře
, jako houby po dešti rostou internetové portály shromažďující seznamy prověřených, profesionálních, nejlepších a nejdoporučovanějších realitní makléřů a kanceláří a jednotlivé realitní kanceláře pořádají a vyhlašují soutěže Makléř měsíce, Makléř roku a podobně.

Čím dál častěji vídám billboardy, kde se prezentují ti nejlepší z nejlepších, na internetu vidím reklamy typu nejúspěšnější realitní makléř s odkazem na stovky zrealizovaných zakázek, na miliónové obraty a na bleskový kariérní růst v realitách.

Být nejlepší nebo minimálně lepší než ostatní, či v něčem vynikat, je jedna z přirozených lidských vlastností. Kdyby to tak nebylo, neexistovaly by všelijaké soutěže, testy, žebříčky, ocenění …

I já jsem byl mimo jiné vyhlášen v roce 2018 portálem reality.idnes jako nejlepší realitní makléř pro Prahu 6. Ano, potěšilo mě to. Bylo to hlasováním veřejnosti, takže se zde dá předpokládat, že mě ocenili lidé, kteří mě znají, sledují mojí práci, někdy se se mnou potkali osobně nebo se mnou spolupracovali.

Podle čeho se ale pozná nejlepší realitní makléř? A jaké by měly být hodnotící kritéria? Počet prodaných / pronajatých nemovitostí, desítky obsloužených klientů, vydělané miliony, rychlý firemní postup, znalosti, zkušenosti, prezentace v médiích, počet spokojených klientů … ?

V oboru nemovitostí pracuji už přes dvacet let a za ty roky jsem několikrát zažil, jak se kritéria výběru a hodnocení makléřů postupně měnily. Já, když si vybírám nějakého dodavatele služeb nebo produktů či partnera, se kterým budu spolupracovat, dávám vždy na prvním místě na osobní dojem. Před osobní schůzkou se o tom člověku snažím najít co nejvíce informací na internetu, podívat se na jeho výsledky, na styl práce, na reference. Nikdy nejdu po těch, kteří jsou nejlevnější, protože už dobře vím, že dobrou práci dělat levně prostě nejde! Nevybírám si ani takové partnery, kteří mají mraky zakázek, protože ze své praxe vím, že není možné, aby takové množství zakázek stihl jeden člověk a ještě se při tom dostatečně věnoval každému svému zákazníkovi. Nevybírám si ani takové, co se pyšní vydělanými miliony. Jak říká staré přísloví – zlatá střední cesta. Mě musí ten partner sednout hlavně jako člověk. Pak se v tom obchodu s ním cítím dobře. Pokud spolu neladíme v rovině osobní, pak to nebude ideální ani v rovině obchodní.

Sám o sobě bych nikdy neřekl, že jsem nejlepší. Vždycky je co zlepšovat a vždycky může být někdo, kdo je pro majitele dané nemovitosti v něčem lepší. Ať už je to cokoliv.

Napadá mě jedno velmi důležité kritérium, které by snad mohlo někoho dělat „nejlepším“. A to je umění naslouchat svému zákazníkovi, poznat jeho potřeby a přání a dokázat mu nabídnout to nejlepší řešení pro jeho situaci.

Často jsem přemýšlel o tom, když jsem se dostal do užšího výběru na prodej nějaké nemovitosti a nakonec si majitel vybral jiného makléře, jestli jsem nemohl udělat něco lépe nebo jinak. Pravděpodobně mohl, ale ve většině případů by to pravděpodobně výsledek vůbec nezměnilo. Jednak proto, že jsem v tu danou chvíli pro to udělal maximum a také proto, že ten „nejlepší“ byl pro toho konkrétního majitele dle jeho kritérií nebo potřeb zrovna někdo jiný.

Byť se to mezi lidmi moc nenosí, protože většina lidí chce na sebe slyšet jen samou chválu, já si rád vyslechnu i kritiku. A poděkuji Vám za ní! Protože i kritika je velmi důležitá. V určitém pohledu je i důležitější než chvála. Nemyslím tím kritiku v tom českém pojetí, kdy si všichni stěžují na všechny a na všechno, ale objektivní nezaujatý pohled na věc, kdy se poukáže na to, co by bylo potřeba doladit nebo zlepšit. Mohou se rozklíčovat různá nedorozumění, najít místa, kde by bylo dobré přidat nebo naopak ubrat, eventuelně dělat něco jinak.

Tohle je myslím to, co člověka obecně dělá „lepším“. Protože „nejlepší“, když se nad tím tak zamyslíte kolem a kolem, nemůže být vlastně nikdo :-)

A jaké jsou Vaše kritéria výběru realitního makléře nebo partnera z jakéhokoliv jiného oboru? Podle čeho si vybíráte Vy, co je pro Vás nejdůležitější, aby právě pro Vás byl vybraný partner ten nejlepší?


---------------------

Zajímá Vás nějaké realitní téma? Chcete zodpovědět právě Vaše otázky?
Napište mi! Články do blogu píšu každý měsíc a ten příští může být zrovna ten Váš! ;-)

Líbí se Vám moje články a chcete je pravidelně odebírat?
Napište mi, budu Vám je cca 1x měsíčně posílat zdarma! 

Novinky a informace o mě, o realitách a o realitním trhu najdete také na mém Facebookovém profilu.