Můj blog Realitní zákon 2020

Realitní zákon

Robert Frolík, 6.1.2020

Tak se nám kvapem blíží termín platnosti Realitního zákona, respektive Zákona o realitním zprostředkování.

Stejně jako většina českých zákonů má své příznivce i odpůrce a jsou na něj slyšet jak kladné tak i negativní názory. 

Předně si pojďme říct, proč tento zákon vznikl. Důvodů je hned několik:
Realitní kancelář si doposud mohl otevřít nebo realitním makléřem se mohl stát každý, kdo ve věku svých 18ti (a více) let a s čistým trestním rejstříkem zaplatil na živnostenském úřadu 1.000 Kč za živnostenský list na volnou živnost. K této živnosti nebylo potřeba žádné vzdělání, praxe ani dovednosti. No a tak se makléřem mohl stát prakticky kdokoliv. Samozřejmě to pak také podle toho vypadalo. Realitním makléřem nebo majitelem realitní kanceláře se stávali nejen odborníci s předem získaným vzděláním nebo praxí, ale i naprostí neumětelové, šejdíři, podvodníci a matláci všeho druhu. Ono si totiž většina lidí myslí, že dělat realitního makléře je činnost velmi snadná, která navíc nese rychlé a velké zisky. 

Realita je ale naprosto opačná. Realitní činnost, při které makléři obchodují většinou celoživotní majetky lidí, není jen tak pro někoho! K této práci je potřeba znát mraky věcí z mnoha oborů. Dobrý makléř musí být v podstatě částečně i právník, stavař, marketér, designér, fotograf, copywriter, psycholog, IT, odhadce, organizátor a mnoho dalšího. Je jasné, že taková činnost není pro každého a že jí nelze dělat dobře bez potřebných znalostí, vzdělání nebo zkušeností. Jenže vidina velkého zisku stále láká do tohoto oboru kdekoho. Netřeba zdůrazňovat, jak to pak dopadá. Média nás dostatečně zásobují různými případy zpackaných obchodů, zpronevěřených peněz, obelhaných a podvedených klientů. Bohužel, dobře odvedenou práci média skoro nikdy nezveřejní. Není to totiž pro ně zajímavé. Není to skandál, který přitahuje dostatečnou pozornost a publikum. A tak se o mnohých vysoce kvalitních makléřích a jejich práci ví prachbídně málo. Obecně se málo ví o tom, že makléři už dávno nejsou jen chátra na úrovni veksláků z Perlovky, ale že je mezi nimi čím dál více opravdových profesionálů a dříčů, kteří mají za sebou skvělé výsledky a desítky úžasných referencí.

Už před platností zákona se mnoho subjektů snažilo nabídnout současným i budoucím makléřům různé kurzy a vzdělávání. Využívalo je však jen malé procento lidí z oboru. Byli to vždy takoví makléři, kteří svou realitní činnost dělají jako jediné zaměstnání nebo živnost a kterým záleží na kvalitně odvedené práci. Hlavní problém je v tom, že osvědčení z tědhto kurzů nebo dkonce už i makléřských škol jsou neporovnatelné, protože kurzy a vzdělání nejsou jednotné, každá instituce učí a zkouší podle jiných (svých metodik) a následné certifikáty o makléřských zkouškách nebo vzdělání mají malou vypovídací hodnotu o kvalitě nebo obsahu studia. Často vystavují takové certifikáty přímo realitky svým makléřům. Spousta makléřů, kteří tuto profesi vykonávají jen příležitostně, při zaměstnání nebo jako doplněk k jiné jejich hlavní činnosti, se nikdy nestane profesionály ve svém oboru, protože nebudou mít ani toto „základní“ vzdělání.

A tomu chce právě realitní zákon zabránit. Chce ochránit klienty před nezkušenými nebo neodbornými makléři; před podvodníky, co je okradou o peníze; před amatéry, kteří jim zpackají obchod. Chce sjednotit podmínky pro výkon této profese (i když realita zákona je zcela jiná).
A nebo to má i jiný důvod? Slyšel jsem i názory, že bude sloužit k likvidaci malých a středních podnikatelů, aby si velké firmy, ovládané mocnými v tomto státě, mohly rozdělit trh jen pro sebe. Stejně tak, jako se tomu děje i v jiných odvětvích podnikání.

Já osobně si myslím, že nový realitní zákon trh moc nezmění.
Za prvé, je velmi nedokonalý, chybí v něm spousta důležitých ustanovení a stávající verze už teď poskytuje mnoho prostoru pro různé právní výklady.
Za druhé, rozděluje makléře do několika skupin a tím dává každé skupině prakticky jiné závazky, povinnosti a pravidla.
A za třetí, stále žijeme v Čechách a stále jsme mistři v tom, jak obcházet systém, pravidla, nařízení i zákony. Jsem naprosto přesvědčený o tom, že se bude všelijak obcházet i tento zákon.

Velmi pravděpodobně způsobí i to, že mnoho (dobrých) makléřů raději skončí svou živnost, než aby se nechali svazovat takto nerovnými podmínkami. Ano, spolu s nimi skončí i mnoho těch špatných. A ten zbytek? Ten se bude dohadovat o tom, proč tihle mají jiné podmínky pro své podnikání než tamti, když přeci děláme všichni stejnou práci ve stejném oboru a snažit se v tom nějak přežít.

Nezbývá než doufat v to, že množství kvalitních, odborných a poctivých makléřů postupně převáží ty ostatní neprofesionální, neznalé a nepoctivé.
Ze svého pohledu musím potvrdit, že těch lepších makléřů přibývá a je to výrazně vidět i na kvalitě jejich práce. Díky bohu! Snad jednou naše profese dokáže očistit své jméno a pojem „realitní makléř“ nebude mít tak ostudnou nálepku, ale bude to bráno za vysoce odbornou profesi stejně jako v mnoha jiných vyspělých zemích!


---------------------

Zajímá Vás nějaké realitní téma? Chcete zodpověděl právě Vaše otázky?
Napište mi! Články do blogu píšu každý měsíc a ten příští může být zrovna ten Váš! ;-)

Líbí se Vám moje články a chcete je pravidelně odebírat?
Napište mi, budu Vám je cca 1x měsíčně posílat zdarma! 

Novinky a informace o mě, o realitách a o realitním trhu najdete také na mém Facebookovém profilu.