Můj blog Podvodné inzeráty a jak nenaletět při pronájmu bytu

Podvodné inzeráty a jak nenaletět při pronájmu bytu ​

Robert Frolík, 14.5.2018

Také už jste někdy narazili při hledání pronájmu bytu na inzerát, nabízející podezřele pěkný byt, obvykle v dobré lokalitě, za podezřele dobrou cenu? V takových případech vždy velmi zbystřete!! Jedná se z 99% o podvodný inzerát, jehož jediný účel je připravit Vás o peníze!

Celý inzerát je velmi dobře sestaven, obsahuje dobrý český popis, pěkné fotografie, lákavou cenu. Jak ho tedy rozeznat od ostatních, skutečných / poctivých inzerátů?
 

Všímejte si několika znaků:
- až moc výhodná cena, často např. o 1/3 (někdy i o 1/2) levnější, než ostatní inzeráty bytů v dané lokalitě
- nikdy není uveden telefon na majitele, lze s ním komunikovat pouze emailem nebo přes kontaktní formulář
- fotografie bytu (byt na fotografiích) jsou až moc pěkné

Ve chvíli, kdy majiteli napíšete, odepíše Vám obvykle horší češtinou, že žije v zahraničí a že prohlídka není možná, ale určitě Vám byt pronajme, když mu pošlete určitou zálohu předem, ideálně i s Vašimi ofocenými doklady. Klíče že později předá např. přes nějakého kamaráda.

Pokud se na toto necháte nachytat a peníze i doklady odešlete, veškerá komunikace od údajného majitele skončí. Své peníze už nikdy neuvidíte, nemáte možnost (nebo jen velmi obtížnou) se dopátrat, komu jste je vlastně poslali a s Vašimi doklady může podvodník jakkoliv nakládat a využít je k další trestné činnosti!

 

Rada pro Vás:

I v případě, že se zajímáte o byt, kde se skutečně osobně sejdete na prohlídce s majitelem nebo makléřem, pokaždé si ověřte, jakému majiteli byt patří a zároveň si před podpisem nájemní smlouvy a předáním peněz zkontrolujte občanský průkaz toho, kdo nájemní smlouvu podepisuje a přebírá od Vás peníze, že je skutečně majitel nebo osoba s ověřenou plnou mocí od majitele. I při osobním setkání totiž můžete na podvodníka narazit. Jakmile se bude zdráhat ukázat Vám občanku, raději si pronájem rozmyslete! Může to být jen obava z ochrany osobních údajů, ale spíše se bude jednat o podvodníka. Poctivý pronajímatel Vám občanku ukáže a zároveň bude chtít vidět i tu Vaší.

 

U bytů v osobním vlastnictví se vše ověřuje výpisem z Katastru nemovitostí, kde je uvedeno číslo bytu, adresa domu, ve kterém byt je a údaje majitele (jméno, rodné číslo, bydliště).

U bytů v družstevním vlastnictví se neověřuje vlastnictví (byty totiž vlastní družstvo), ale ověřuje se (u vedení družstva, což je předseda, ev. místopředseda), že dotyčný je skutečně právoplatným členem družstva, že má i nájemní právo k tomu danému družstevnímu bytu a že družstvo povoluje podnájem dalším osobám. Možnost (nebo omezení / zákaz) podnájmu je vždy uvedena ve stanovách družstva. Některá družstva mají podnájem zakázaný úplně, některá podnájem povolují jen s písemným souhlasem družstva, některým je to jedno - v takovém případě o podnájmu stanovy většinou nehovoří vůbec nebo je tam uvedeno, že nájemce může byt podnajmout bez souhlasu družstva.
 

---------------------

Jaké téma Vás zajímá? O čem byste si chtěli přečíst?
Napište mi, zpracuji pro Vás další článek.

Líbí se Vám moje články a chcete je pravidelně odebírat?
Napište mi, budu Vám je cca 1x měsíčně posílat zdarma!

Novinky a informace o mě, o realitách a o realitním trhu najdete také na mém Facebookovém profilu.