Můj blog Rekonstrukce činžovního domu za prodej půdy

Rekonstrukce činžovního domu za prodej půdy ​

Robert Frolík, 3.4.2018

Bydlíte v domě, který potřebuje velké investice do oprav, platíte vysoké měsíční částky do fondu oprav a hledáte řešení současné situace?
Nabízím vám řešení takové situace formou prodeje nevyužitého půdního prostoru ve vašem domě.

Jedná se o lety ověřený způsob, jak nejlépe zhodnotit nevyužitý prostor a zároveň snadno a naráz zrekonstruovat většinu důležitých částí domu, dle velikosti půdy a náročnosti rekonstrukce i celý dům.

Nevyužitá půda se nejvýhodněji prodá výběrovým řízením. Pokud stanovíme cenu za m2 půdy a budeme jí nabízet běžným způsobem na prodej, připravíte se o možnost získat výhodnější cenu i podmínky ve volné soutěži – výběrovým řízením. Běžný prodej bych navrhoval až jako druhou možnost, pokud by nebyl žádný zájem o účast ve výběrovém řízení.

Výběrové řízení probíhá tak, že se stanoví termín, do kdy může jakýkoliv zájemce (majitelé bytů ve vašem domě, zájemci o bydlení v půdním bytě, firmy zabývající se stavbami půdních bytů) podat návrh ceny, kterou jsou ochotni za půdní prostor zaplatit. Další hodnotící kritéria jsou využití půdního prostoru, způsob a rychlost realizace, v případě firem i referenční stavby podobného typu a v neposlední řadě rozsah a termíny prací, které v nabízené ceně kupující provede a záruční lhůty.

Z hlediska úspory daně z příjmu je výhodnější, když smluvená kupní cena za půdní prostor nebude kupujícím uhrazena do fondu oprav, ale proinvestována v dohodnutém časovém období v rekonstrukcích domu. Obvykle se staví nový výtah, rekonstruuje střecha, vyměňují okna v celém domě, stoupačky, hlavní domovní rozvody, vstup, interiéry domu, sklepy, fasáda a další společné části.

Firma nebo jednotlivec, který půdu získá podáním nejvyšší nebo nejvýhodnější nabídky, je smluvně i časově vázán provést dohodnutý rozsah prací odměnou za poskytnutí / odkoupení půdního prostoru. Investice na výstavbu nového půdního bytu nebo bytů nejsou zahrnuty v ceně prodeje půdy. Tuto výstavbu řeší kupující mimo prodejní cenu na vlastní náklady.

Nově vybudovaný byt / byty jsou pak v jeho vlastnictví a může s nimi libovolně nakládat, prodat či pronajmout. Toto s sebou v případě domu s byty v osobním vlastnictví nese i další povinnost, a to změnu prohlášení vlastníka budovy, jelikož v domě vznikne nový byt / byty a tudíž se automaticky změní podíly na společných částech domu všech majitelů bytů. V případě družstva, které ještě nemá rozdělený dům do katastrálně vymezených bytových jednotek, tato povinnost odpadá.


Vzhledem k tomu, že nelze popsat všechny body ohledně takového procesu v domě, nabízím účast na členské schůzi SVJ / BD, kde bych zodpověděl případné dotazy.

---------------------

Jaké téma Vás zajímá? O čem byste si chtěli přečíst?
Napište mi, zpracuji pro Vás další článek.

Líbí se Vám moje články a chcete je pravidelně odebírat?
Napište mi, budu Vám je cca 1x měsíčně posílat zdarma!

Novinky a informace o mě, o realitách a o realitním trhu najdete také na mém Facebookovém profilu.