Můj blog Proč makléři mezi sebou nespolupracují?

Proč makléři mezi sebou nespolupracují? ​

Robert Frolík, 1.10.2017

Proč makléři mezi sebou nespolupracují?
Protože mají strach!

Strach z toho, že jim druhý makléř ukradne zájemce. Nebo že toho první obejde, kontaktuje majitele a nabídne mu své služby levněji, aby utržil něco od obou stran - jak od nabízejícího, tak od poptávajícího. Děje se to. Často. A děje se to proto, že spousty makléřů nemá své klienty „výhradně“ - tzn. že je zastupuje pouze ten jeden makléř. Mnohdy je vidět, že jednu nemovitost nabízí X makléřů a pak je tento strach nasnadě. Žádný z nich nemá smlouvu s majitelem, každý má jiné podmínky a oprávněně se pak bojí, co bude, když do společného obchodu vstoupí druhý makléř.

Přitom ve světě je to naprosto běžná věc. Jeden makléř zastupuje prodávajícího, druhý kupujícího. Dokonce je minimální procento nemovitostí, které si nabízejí majitelé sami. Jenže český trh byl vždy hodně pozadu, navíc je stále velmi poznamenán v našem státě obecnou nedůvěrou v kohokoliv a v cokoliv.

Spolupracujících makléřů je v Čechách málo. Většinou jsou to tací, kteří se již dobře znají a ví, že jeden druhého nepodrazí. Bez obav si předávají kontakty na majitele nebo zájemce a zastupují se navzájem např. na prohlídkách nemovitostí. Jeden dodá nabídku, druhý poptávku, případně se spravedlivě podělí se o provizi a všichni jsou spokojeni.

Bude nás takových víc? Až bude, realitní trh se o dost změní. Spousta věcí začne fungovat, spousta postupů je zjednoduší, urychlí a vše bude bez zbytečných stresů!
 

---------------------

Jaké téma Vás zajímá? O čem byste si chtěli přečíst?
Napište mi, zpracuji pro Vás další článek.

Líbí se Vám moje články a chcete je pravidelně odebírat?
Napište mi, budu Vám je cca 1x měsíčně posílat zdarma!

Novinky a informace o mě, o realitách a o realitním trhu najdete také na mém Facebookovém profilu.