Můj blog Proč nemá smysl nabízet nemovitosti bez realitky

Proč nemá smysl nabízet nemovitosti bez realitky ​

Robert Frolík, 1.5.2017

Proč nemá smysl nabízet nemovitosti bez realitky?
Protože se Vám stejně po první minutě od vydání inzerátu začnou ozývat samí realitní makléři!


Spoustu makléřů a hlavně velkých realitek mají software, který sleduje drtivou většinou portálů, na kterých inzerují přímý majitelé a ihned po vydání inzerátu asistentky nebo přímo makléři tyto inzeráty obvolávají a obesílají mailem. A v drtivé většině i ignorují přání inzerenta, aby ho žádný makléř nebo RK nekontaktovala. Nepomůže ani skrýt telefonní číslo nebo mail, alespoň pošlou vzkaz, který stejně do Vašeho mailu systém doručí. A všichni Vám budou slibovat: my jsme největší, nejrychlejší, nejzkušenější, máme nejvíc poboček na světě, prodáme Vám to nejdráž, u nás nic neplatíte, máme okamžitě 30 zájemců … Většinou ani jedno z toho není pravda. Jen se snaží získat další nemovitost do nabídky, kterou pak prostě plácnou na internet a čekají, až se jim někdo ozve.

Já tomuto způsobu říkám „vyhnívací systém“. Čím více nemovitostí je současně v nabídce, tím je větší šance, že se něco prodá. A když se neprodá tahle, prodá se jiná. A když se nedaří prodat, ono se to časem nějak zlevní. A když se nezlevní, nabereme jiné. Alespoň to bude vypadat, že jsme velká realitka a tím, že máme spoustu nemovitostí naráz, že jsme i schopná realitka! Jenže počet nemovitostí rozhodně není měřítkem kvality realitní kanceláře nebo makléře! Mnohdy se na to stačí podívat opačně! Máte tolik nemovitostí současně v nabídce? To asi zas tak dobří nejste? Protože kdybyste byli, už je dávno spoustu z nich prodaných nebo pronajatých!

Díky tomuto „nahánění“ soukromých inzerátů, „vyhnívacímu systému“ a spoustě jiným nešvarům mají makléři obecně špatnou pověst. A trpí tím i majitel! Nejen, že je za prvních 15 minut od vydání svého inzerátu znechucen stovkami telefonátů a mailů od realitek, ale nemá už ani nervy, aby v nabízení své nemovitosti pokračoval! Takže buď ji z inzerce smaže a tím jí vůbec neprodá nebo nepronajme nebo rezignuje a začne podléhat nátlaku makléřů, většinou se slovy: „OK, dejte si to do své nabídky, popis a cenu nemovitosti si opište z mého inzerátu, fotky si stahněte. Provizi si samozřejmě přidejte k mojí ceně, já jsem si Vás neobjednal, takže Vám logicky nic platit nebudu!

Přímí zájemci se většinou ozývají později, protože nemohou z různých důvodů ihned na inzerci reagovat. Většinou proto, že někde pracují a na internet se podívají až večer doma. Jenže to už je majitel dávno otráven telefonáty a maily od zástupu makléřů, takže nemá chuť mluvit naprosto s nikým!

Mezi přímými zájemci ale může být i spoustu tipařů (vyhlédnou si Váš by a později ho vykradou), podvodníků, kteří Vás připraví o peníze a jiných podobných "živlů". Jako zájemci o nemovitost "bez realitky" se často majiteli nedovoláte, protože má skrytý kontakt a na zprávu přes formulář nikdo neodpovídá. Není totiž vyjímkou, že nemovitost je dávno prodaná nebo pronajatá a majitel se už ani neobtěžoval jí z inzerce smazat.
 

---------------------

Jaké téma Vás zajímá? O čem byste si chtěli přečíst?
Napište mi, zpracuji pro Vás další článek.

Líbí se Vám moje články a chcete je pravidelně odebírat?
Napište mi, budu Vám je cca 1x měsíčně posílat zdarma!

Novinky a informace o mě, o realitách a o realitním trhu najdete také na mém Facebookovém profilu.