Můj blog Prodám to za stejnou cenu! (… a nejlépe ještě vyšší)

Prodám to za stejnou cenu! ​

Robert Frolík, 1.3.2017

Čas od času se setkávám s názorem, že když soused prodal za tolik, já to přeci prodám za stejnou cenu, nejlépe ještě vyšší! Vzpomínáte si na film „Slunce, seno …“? - „Když vy inženýra, tak my doktora!“ Jak typicky české! Jenže každá nemovitost je jiná, ceny se v čase průběžně mění a každý zájemce je ochoten dát jinou cenu.

Nikdy nedokážete zopakovat stejnou situaci – mít tu samou nemovitost, ve stejném čase, se stejným zájemcem. Každou nemovitost musíte hodnotit individuálně. Jinou cenu bude mít na jaře, v zimě, v létě … už jenom kvůli dojmu, které udělá roční období. Jinou cenu bude mít uklizená, pěkně „načančaná“, jinou bude mít zanedbaná, s poházenými věcmi všude, kam se podíváte. Jinou cenu bude mít ve vašem domě, úplně jinou v domě hned vedle, a to i přes to, že je ve stejné ulici. Jinou cenu měla loni, jinou letos, úplně jinou bude mít příští rok. Jinou cenu bude mít pro člověka, který hledá tento typ nemovitosti a je mu jedno, ve kterém místě bude, jinou cenu bude mít pro toho, který celý život touží žít právě v této lokalitě!

Cenu nemovitosti ovlivňuje desítky faktorů. Kromě zvýše zmíněných je to například poměr nabídky a poptávky. Síla (tedy množství) poptávky výrazně ovlivňuje pohyb ceny nahoru i dolů. Poptávku pak ovlivňuje např. situace ve státě (strach ze změny ekonomické a politické situace), informace, které pouštějí do oběhu média (pozitivní i negativní), výše a dostupnost hypoték, fakt, kdo platí daň z nabytí (dříve daň z převodu nemovitosti) apod. Dále je to samozřejmě lokalita. Je to opět jeden z významných faktorů, které tvoří konečnou cenu. Jiná cena bude ve stejné oblasti, klidně jen o ulici vedle, úplně jiná cena bude v jiné lokalitě. Jiná cena bude pro Vás, když máte k nemovitosti citový vztah, protože jste jí postavili, zrekonstruovali, celý život v ní žili, jinou cenu bude mít pro zájemce, který na danou nemovitost tento citový (neobjektivní) pohled nemá.

Dokážete reálně zvážit všechna kritéria, která mají na cenu vliv? Máte dlouholeté zkušenosti, minimálně tak, že několik let sledujete vývoj trhu v dané lokalitě? Pokud ne, je určitě lepší se poradit s makléřem, který v dané lokalitě již roky působí! Možná budete překvapeni, co všechno se dozvíte!
 

---------------------

Jaké téma Vás zajímá? O čem byste si chtěli přečíst?
Napište mi, zpracuji pro Vás další článek.

Líbí se Vám moje články a chcete je pravidelně odebírat?
Napište mi, budu Vám je cca 1x měsíčně posílat zdarma!

Novinky a informace o mě, o realitách a o realitním trhu najdete také na mém Facebookovém profilu.