Můj blog Rok 2022 v realitách

rok 2022 v realitáchRobert Frolík, 27.1.2022

Podle čínského horoskopu je rok 2022 rokem Tygra. Měl být ve znamení determinizmu, spontánnosti a novosti. Slízneme si tedy to, co jsme si navařili a možná začneme něco nového. 

Každopádně nás čeká uklidnění realitního trhu. Roky prudkého růstu cen jsou za námi, letos bude nárůst pozvolný. Zhruba tak, jak jsme byli zvyklí v „normálních“ časech. Kromě růstu cen nemovitostí porostou ale i úroky hypoték a ty nějakou dobu vydrží. Ano, dobře už bylo.

Bude setrvávat zvýšená poptávka po investičních bytech. Mnoho lidí si totiž uvědomilo, že to je jedna z mála jistot a také, že to jsou dobře uložené peníze. Klasicky nejpoptávanější zůstanou byty 2+kk / 2+1, ideálně s balkonem, lodžií, terasou a garážovým stáním. Důraz jako vždy bude kladen na lokalitu, kde je dobrá infrastruktura, spojení MHD a možnost odpočinku, tedy parky a městská zeleň.

Kromě investičních bytů budou samozřejmě lidé dále kupovat i byty pro své vlastní bydlení. Mnohé kupující tlačí čas, protože mají předjednané hypotéky ještě s nízkými úroky, tak i letos budou dobré nabídky z trhu rychle mizet.

Stále silná poptávka bude i po ostatních nemovitostech. Po rodinných domcích, pozemcích a rekreačních chatách a chalupách. Kupovat se budou ale i drobné stavby jako garáže a podobně. Nastal totiž čas i drobných investorů, kteří nemají (nebo si nechtějí půjčovat) miliony, ale i tak si chtějí pár set tisíc někam dobře uložit.

Každopádně Tygr, co se investic týče, nabádá k opatrnosti a k tomu, abyste si svoje investice dobře promysleli a nedělali unáhlená rozhodnutí.

Na realitním trhu se pravděpodobně objeví o něco více nových realitních projektů a celkově by měl být maličko lepší výběr. Každopádně u dobrých nabídek se stále můžete setkat s tím, že o daný byt budete soutěžit s několika dalšími zájemci.

Nájmy bytů se letos výrazně nezmění, a to ani počet nabídek, ani jejich ceny. Poptávka po nájemním bydlení se může lehce zvýšit v druhé polovině roku. Majitelé nájemních bytů si stále budou nájemníky vybírat a tedy si i částečně diktovat podmínky, koho do svého bytu vezmou a koho ne.

Žádná realitní bublina nesplaskne a nenastanou ani jiné podobné nesmysly, o který se často píše a hovoří.

Nezbývá tedy, než popřát úspěšný rok a to nejen v realitách! ;-)


---------------------

Další moje články na různá realitní témata najdete na mém BLOGu.
Chcete-li mě vidět "skoro naživo", mrkněte na můj VLOG.
A jestli si chcete počíst víc, napsal jsem i E-book.

Zajímá Vás nějaké realitní téma? Chcete zodpovědět právě Vaše otázky? Napište mi!
Články do blogu píšu každý měsíc, makléřský deníček budu psát asi častěji. No a ten příští příspěvěk může být zrovna na to Vaše téma! ;-)

Můžete mě sledovat i na mém Facebookovém profiluYoutube, Instagramu nebo Linkedin.

Líbí se Vám moje články a chcete je pravidelně odebírat?
Napište mi, budu Vám je cca 1x měsíčně posílat zdarma!