Můj blog Příběh jednoho bytu - pokračování

Příběh jednoho bytuRobert Frolík, 20.12.2021
 

"Příběh jednoho bytu - pokračování a finále"
(první části článku z 21.9.2021 si prosím přečtěte ZDE.)

 

Majitelka mi po předání bytu nakonec několikrát děkovala, že jsme to zvládli, protože prý nebýt mě, tak by prodej vzdala už v první třetině. A úmrtí manžela během prodeje pro ní byla skoro konečná. Nakonec i ona pochopila, že to prostě za její cenu prodat nelze a že každý byt má takovou hodnotu, jakou určí trh. Uznala, že jsem s cenou měl pravdu a že kdybychom začali plus mínus na mnou doporučované ceně, že by prodej určitě tak dlouho netrval. Kupující si byt postupně zrekonstruovali a spokojeně v něm pár let bydleli. Pak odjeli do ciziny a byt na několik let pronajali.

Na začátku první části tohoto příběhu jsem psal, že „Dobří holubi se vracejí“ …. Od paní prodávající přišlo během let pár dalších klientů z doporučení a i kupující se ke mně po 8mi letech vrátili. Tentokrát oni chtěli ten samý byt prodat. Bylo to letos v létě. „Je prý dobrý rok, tak to prodáme“ říkali. „A s Vámi jsme tenkrát byli jako kupující naprosto spokojeni. Během let jsme sledovali Vaší práci a bylo vidět, jaké děláte pokroky. A to nejen v prezentacích nemovitostí. Tak jsme si řekli, že do toho půjdeme zase s Vámi.“ Jó, takoví klienti jsou nejlepší! Byl jsem potěšen i poctěn zároveň.

Jak jsem napsal před pár větami - byt už měli kompletně přestavěný a zrekonstruovaný a původní majitelka by ho už jen stěží poznala. Dá se říct, že z toho bytu současní majitelé udělali zánovní novostavbu.

Prodej bytu tentokrát majitelé nechali celý v mojí režii. Tak by to i mělo být! Protože to je pro každý realitní obchod to nejlepší řešení. Byt byl ještě ve stavu, kdy se zrovna stěhovali končící letití nájemníci, takže potřeboval vyklidit, uklidit, vyspravit a celkově připravit na prodej. Současným majitelům jsem dal příslušná doporučení a začali jsme na tom všichni pracovat. Po vyklizení bytu proběhlo malování, důkladný úklid a homestaging.

proměna bytu během prodeje

proměna bytu během prodeje

proměna bytu během prodeje


Mezitím jsem udělal analýzu trhu, doporučení prodejní ceny a prodejní strategie. Všechno mi majitelé bez větších změn odsouhlasili. Byt jsem nechal profesionálně nafotit, zpracovat 3D plánek, vymyslel jsem poutavý text, natočili jsme video a pustil jsem to na ta správná místa, včetně mého webu. Mimochodem, v tom videu si poprvé zahrála i moje dcera a musím říct, že jí to i bez přípravy šlo parádně! Vidět jí můžete ZDE.

Ale abych to už tradičně neměl tak jednoduché, zjistil jsem, že současní majitelé se před pár lety vzali a že tedy z původního nesezdaného páru, kdy byt kupovali každý s podílem ½, jsou nyní manželé. To by až tak nevadilo, kdyby v Katastru neměli staré, tedy chybné údaje. Bylo potřeba opravit příjmení manželky a také uvést správnou trvalou adresu manželky. Takže mezitím, co jsme připravovali byt k prodeji, řešili jsme aktualizaci údajů v Katastru. 

Současní majitelé žijí trvale v Anglii a tak jsme všechno řešili přes videohovory, zabezpečený komunikační kanál a klasickou poštou. Na český Katastr jsme podali formulář s ohlášením změn a připojili slovenský oddací list. Ano, slovenský, protože majitelé jsou slováci. Z Katastru přišla zamítavá odpověď s tím, že nemohou zapsat adresu, kterou má majitelka v občance, protože prý nesouhlasí s údaji v našem státním Registru obyvatel. A že si to Katastr automaticky z tohoto Registru přebere. Tak se posílala další žádost o změnu údajů, a to na Registr obyvatel.

Protože situace kolem cestování mezi státy stále nebyla díky Covidu moc příznivá, rozhodli se majitelé, že dají plnou moc k prodeji svojí kamarádce. Taky slovence. Už jsem se zděsil, že budu muset majitele hnát na českou ambasádu v Anglii, aby měli na plné moci platně ověřené podpisy, protože jinak by plnou moc české úřady neuznaly. Naštěstí zanedlouho volali, že budou mít cestu přes ČR a že tu plnou moc podepíšou tady. Hurá! Alespoň jeden papír bude vyřešen jednoduše!

Tak jsem se pustil do prezentace bytu. I tentokrát jsem věděl, že konstrukce bytu bude velký filtr zájemců. A taky že jo! Historie se opakovala, bytem prošlo během pouhých osmi dní skoro 50 zájemců a jen 14 z nich řeklo, že podá cenovou nabídku. Tak trochu jsem počítal i s tím, že v současném stavu trhu vyvoláme o byt soutěž, takže už jsem o tom všechny zájemce dopředu informoval. Prostě to tak letos je. Zájemců o byty je hodně a dobrých nabídek je málo. A musím neskromně říct, že ta naše díky důkladné přípravě bytu, perfektní prezentaci a lákavé ceně hodně vyčnívala!

Všem 14ti zájemcům jsem poslal formulář pro podání cenové nabídky a stanovil termín jeden týden pro její podání. První tři dny nic. Ticho po pěšině, žádný email s nabídkou, žádný telefonát k tomuto bytu. Už jsem si začal malovat černé scénáře. Třetí den přišla první cenová nabídka. A jediná. Čtvrtý den jsem pro jistotu poslal všem ostatním zájemcům sms s upozorněním, že termín pro podání nabídky vyprší za necelé dva dny. Přišly další dvě nabídky. A poslední den ještě jedna. Nabídku nakonec poslali pouze 4 zájemci. Ostatní „vážné“ zájemce evidentně odradila ta atypická konstrukce, takže nic neposlali. 

S majiteli jsme podané nabídky vyhodnotili a určili pořadí. Zájemcům, kteří se majitelům jevili jako nejlepší, jsem oznámil, že s nimi pokračujeme v jednání a připravil jsem rezervační smlouvu. Tu jsme si se všemi odsouhlasili a domluvili termín podpisu. Na úhradu rezervační zálohy měli zájemci pět pracovních dní. Smlouvu jsme podepisovali v pátek odpoledne, následoval víkend (ten se nepočítá) a 5 pracovních dní dalšího týdne. Každý den jsem sledoval rezervační účet, ale rezervační částka stále nikde. Opět jsem znejistěl. Nechtěl jsem zájemce uhánět a tak jsem se ozval teprve čtvrtý den s prosbou, ať mi pošlou potvrzení, až peníze na rezervaci odešlou. Poslední den konečně částka dorazila. To jsem si oddychl! Už jsem se pomalu začal připravovat na to, že zájemci rezervaci nesloží, že si mezitím ostatní kandidáti najdou jiné byty a já budu muset projít celým nabídkovým procesem znovu.

Rezervaci máme, pokračujeme v papírování. Příprava advokátní úschovy, návrh kupní smlouvy, odhad bytu, zpracování hypotéky … „Omlouvám se, budu do konce měsíce pryč“ píše mi kupující. „Dejte prosím všude dostatečně dlouhé termíny“. OK, měníme termíny ve smlouvách. Měníme i částku hypotéky. Kontrolou Katastru jsem zjistil, že prodávající stále ještě nemá správnou adresu na listu vlastnictví. Urgujeme Katastr. Několikrát. Mezitím máme připravené všechny smlouvy, hlavně advokátní úschovu a kupní smlouvu. Vše se bude podepisovat s plnou mocí od kamarádky prodávajících. Z originálu plné moci jsme nechali udělat potřebný počet ověřených kopií a pokračovali jsme ve vyřizování hypotéky. Těsně před jejím dokončením jsme se dozvěděli, že budeme potřebovat ještě jednu kopii plné moci. Vše se muselo vyřídit ideálně ještě ten den, protože termíny nás už tlačily. 

Ale protože bylo v originálu plné moci ručně přepisováno jedno z mnoha katastrálních čísel, které s prodejem souvisely, na Czech pointu nám odmítli z toho ověřenou kopii udělat. V mezičase, kdy jsme se dohadovali s úřednicí, proč to nejde a zároveň se marně snažili dovolat do úvěrující banky, kolik těch plných mocí vlastně potřebují (protože ani hypotéční poradkyně prodávajících v tom vůbec neměla jasno), nám dcera kupujících v nestřeženém okamžiku na originál plné moci nakreslila propiskou kolečko! Myslel jsem, že mě trefí!! Už jsem viděl znovu ten černý scénář, jak honím majitele k podepsání nové plné moci v zahraniční, na české ambasádě, zasílání poštou do ČR, prodloužení celého procesu tak o měsíc atd. atd.! Napadlo mě ještě zajet s plnou mocí do notářské kanceláře, zda jí neověří oni. I tam se zdráhali, ale po kontrole katastrálních údajů prohlásili, že oprava nijak nesnižuje / nemění věrohodnost plné moci jako celku, protože všechny údaje souhlasí s výpisem z katastru. Díky bohu! Teď jen, aby tuto plnou moc přijali i v bance a na Katastru!

Podepsali jsme tedy připravené zástavní smlouvy spolu s návrhy na vklad do katastru, přiložili plné moci a hurá s nimi na Katastr. Následoval skoro měsíc čekání a modlení, že to projde. Zbylé smlouvy šly mezitím do banky. Další modlení, aby to prošlo v bance! Banka neřekla nic, peníze z hypotéky odešly do advokátní úschovy. OK, alespoň tohle máme hotovo! Tak teď už jen podat kupní smlouvu do katastru a opět se modlit, aby ani Katastr neměl problém s plnou mocí, kde jsou přepisované údaje a nakreslené kolečko! Další měsíc nejistoty, další nervy. Po vypršení ochranné dvacetidenní lhůty jsem nervózně každé dopoledne i odpoledne kontroloval Katastr, jestli se tam objeví nějaký záznam nebo jestli to Katastr zapíše. Změna vlastnictví se v tu dobu obvykle zapisovala hned 21. den. Ale tentokrát nic. Ani zápis, ani záznam. Začal jsem být ještě víc nervózní. Další den nic! Až 23. den Katastr oznámil, že změna vlastnictví proběhla. Halelůja!!! Ani nevíte, jak moc jsem si oddychl!!

Byt jsme předali novým majitelům a advokátku požádali o transfer peněz prodávajícím. A aby ani to nebylo jednoduché, tak peníze šly do ciziny, odděleně na dva speciální účty, u nějaké alternativní banky, o které jsem v životě neslyšel. Trvalo to asi týden, ale došly!

Musím říct, že byt jsme i přes všechny výše popsané i nepopsané komplikace prodali o několik set tisíc dráž, než byla startovní prodejní cena. Opět byli spokojení jak majitelé, tak kupující. Majitelé, že dobře a bez starostí prodali; kupující, že byt vysoutěžili a dostali hypotéku; a samozřejmě i já, že jsme tak komplikovaný případ zvládli bez újmy a ve stanovených termínech.

--------------------

Jak sami vidíte, práce makléře někdy není vůbec jednoduchá nebo snadná! Ale baví mě! A baví mě čím dál víc. Líbí se mi jednat s lidmi, líbí se mi ta proměna bytů během prodeje, líbí se mi i ty emoce lidí na konci celého procesu.

Chcete i Vy prodat svůj byt? Ozvěte se mi, potkáme se a já Vám ukážu, co všechno pro Vás můžu udělat. A nebo se prostě na internetu podívejte na mojí práci a reference a uvidíte sami, jestli jsem ten pravý makléř pro Vás.

Mějte se krásně a na slyšenou u dalšího článku, videa … A nebo raději osobně? ;-)


---------------------

Další moje články na různá realitní témata najdete na mém BLOGu.
Chcete-li mě vidět "skoro naživo", mrkněte na můj VLOG.
A jestli si chcete počíst víc, napsal jsem i E-book.

Zajímá Vás nějaké realitní téma? Chcete zodpovědět právě Vaše otázky? Napište mi!
Články do blogu píšu každý měsíc. No a ten příští může být zrovna na to Vaše téma! ;-)

Můžete mě sledovat i na mém Facebookovém profiluYoutube, Instagramu nebo Linkedin.

Líbí se Vám moje články a chcete je pravidelně odebírat?
Napište mi, budu Vám je cca 1x měsíčně posílat zdarma!