Můj blog Tak velká provize? Proboha za co?!

Tak velká provize? Proboha za co?! ​

Robert Frolík, 1.7.2017

Tak velká provize? Proboha za co?!
Za kvalitní služby a za roky zkušeností! Za mnoho profesí, které byste si jinak platili zvlášť.
Za odhadce, designéra, fotografa, stavaře, reklamního textaře, kameramana, marketéra, telefonního operátora, programátora, právníka … Dobré služby nejdou dělat levně a všechno něco stojí!

Myslíte si, že makléř, který Vám slíbí nízkou provizi udělá vše, jako makléř, který si řekne adekvátní provizi? Že ten levný udělá vše stejně kvalitně? Nebo dokonce realitky, které nabízejí, že u nás za prodej / pronájem nic neplatíte? Myslíte, že pracují zadarmo nebo že to dělají pro Váš hezký úsměv? Speciálně v tomto případě většinou pracují nejdráž. Domluví si totiž s majitelem, kolik on chce za nemovitost a vlastní provizi si přidají nad tuto cenu. A tato provize je často pěkně tučná, protože žu do toho nemůže majitel vůbec mluvit. Často se pak i stane, že tímto způsobem s přidanou provizí se nemovitost stane neprodejná.

Když jdete do restaurace, jdete za dobrým jídlem. Za takové skvělé jídlo jste ochotni zaplatit adekvátní cenu. S číšníkem nesmlouváte, že za ten steak mu nedáte 300 Kč, ale jen 100 Kč nebo nedejbože, ať si platbu vyžádá od řezníka, který mu maso dodal! To je přeci nesmysl, že?! Tak proč to tolik lidí zkouší na realitní makléře?

Provizi by měl vždy platit ten, kdo si objedná služby makléře. V České republice je to v 99% prodávající nebo pronajímatel. Ještě tu totiž není zvykem, aby si makléře najímali i poptávající, i když první firmy se tento model snaží do praxe zavádět, protože i ve světě je toto běžné.

Není možné, aby někdo přišel za makléřem, objednal si u něho služby, ale řekl: provizi si vezměte od druhé strany, já Vám za to přeci platit nebudu! Když jedete do servisu se svým autem, také jim řeknete, aby za opravu auta poslali fakturu dodavateli náhradních dílů? To je přeci nesmysl, že?!

---------------------

Jaké téma Vás zajímá? O čem byste si chtěli přečíst?
Napište mi, zpracuji pro Vás další článek.

Líbí se Vám moje články a chcete je pravidelně odebírat?
Napište mi, budu Vám je cca 1x měsíčně posílat zdarma!

Novinky a informace o mě, o realitách a o realitním trhu najdete také na mém Facebookovém profilu.