Můj blog Už nikdy nechci pronajímat sama!

Už nikdy nechci pronajímat sama!Robert Frolík, 22.10.2023
 

„Už nikdy nechci pronajímat sama, jednání s lidmi je poslední dobou doslova katastrofa!“ stěžovala si mi před pár dny jedna majitelka bytu, která si doposud vše řešila sama, bez makléře nebo bez realitní kanceláře.

Ano, pronajmout byt bývá čím dál těžší! Ne proto, že by byl nedostatek zájemců nebo bytů, ale proto, že je čím dál těžší najít dobrého a spolehlivého nájemce a z druhé strany i dobrého pronajímatele a byt s dobrým poměrem cena / kvalita!

V segmentu levnějších bytů už to opravdu začíná být ta zmíněná katastrofa! Mraky lidí má různé exekuce, dluhy, nedoplatky, trvalou adresu na obecním úřadě, nestálou práci, problémy s předchozími pronajímateli, s partnery, dětmi, zvířaty apod. A je úplně jedno, jestli to jsou češi nebo cizinci. Zájemci jsou nespolehliví, nechodí na domluvené schůzky a na jimi objednané prohlídky, nedodržují termíny ani dohody, slibují a sliby neplní ...

Příkladem může být nedávný pronájem velmi levného bytu na okraji Prahy. Z 15ti zájemců, kteří skoro všichni dopředu prohlašovali a dušovali se, jak mají o byt obrovský zájem, že ho okamžitě berou a že klidně pošlou peníze dopředu i bez prohlídky, nakonec přišli na prohlídku, kterou všichni měli domluvenou na druhý den, jen tři! Omluvili se dva, ostatní nenapsali ani sms. A jen jeden z těch třech zájemců byl jakž takž obstojný!

Ani v segmentu dražších bytů to už není žádná pohoda! Majetnější a obvykle i vzdělanější zájemci v tomto segmentu bytů dobře znají svá práva, která jim zákon garantuje, mají načteno i to, co může a nemůže pronajímatel a tím pádem mají na pronajímatele vyšší požadavky, více řeší a komentují podmínky nájemní smlouvy. Ve smlouvách označují neplatná, nevymahatelná a protizákonná ustanovení, vyžadují úročení jistoty, více zkoumají předpisy a následné vyúčtování služeb spojených s užíváním bytu a pod.

A protože nabídka bytů k pronájmu na trhu pomalu roste, zkoumají samozřejmě i cenu nájemného, výši jistoty, kvalitu bytu i domu, chování a požadavky pronajímatele a mnoho dalších kritérií.

Z obou stran, jak z pohledu pronajímatele, tak i nájemce, se finální rozhodnutí v čase natahuje, obě strany si vše před uzavřením nájemní smlouvy podrobně promýšlí. Pronajímatelé si čím dál více zájemce prověřují, filtrují a většinu z nich vyřazují. 

No a jak všichni, kdo jednají s lidmi, dobře ví, je to jedna z nejtěžších disciplín! To se pak nemůžete divit, že je čím dál víc lidí v této pozici otrávených! Už slýchám i hlasy „že já se na to …., za ty nervy mi to přeci nestojí!“.

 

... A jak to máte Vy? ;-)---------------------

 


Další moje články na různá realitní témata najdete na mém BLOGu.
Chcete-li mě vidět "skoro naživo", mrkněte na můj VLOG.
A jestli si chcete počíst víc, napsal jsem i E-book.

Zajímá Vás nějaké realitní téma? Chcete zodpovědět právě Vaše otázky? Napište mi!
Články do blogu píšu každý měsíc. No a ten příští příspěvěk může být zrovna na to Vaše téma! ;-)

Můžete mě sledovat i na mém Facebookovém profiluYoutube, InstagramuLinkedinuTikToku a nově i na Pinterestu.

Líbí se Vám moje články a chcete je pravidelně odebírat?
Napište mi, budu Vám je cca 1x měsíčně posílat zdarma!