Můj blog Válka na Ukrajině a realitní trh v ČR

Válka na Ukrajině a realitní trh v ČRRobert Frolík, 21.3.2022
 

Válka na Ukrajině se nás, ať chceme nebo ne, prostě dotýká. Někdo by řekl, že je daleko, jiný zase, že je až moc blízko. Tak nebo tak, musíme o ní uvažovat. A to hlavně v širších souvislostech.

Už jsem dostal mnoho otázek typu jestli a jak moc válka ovlivní realitní trh v ČR. Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Hodně bude záležet na tom, jak dlouhá ta válka bude, co všechno způsobí a jaké území zasáhne. Jestli zůstane jen na Ukrajině nebo se rozšíří i do jiných oblastí.

Pojďme teď uvažovat scénář, že válka bude „jen“ několikaměsíční, bude se nadále odehrávat „pouze“ na Ukrajině a že její následky nebudou moc fatální. Podle toho se dá se alespoň zhruba odhadovat budoucí vývoj našeho realitního trhu.

Realitní trh na všechno reaguje s několikaměsíčním zpožděním a ovlivňuje ho tolik různých faktorů, že se nelze bavit pouze o jednom. V našem případě o válečném konfliktu na Ukrajině. Při prognóze budoucího vývoje realit je potřeba zahrnout do úvah i další důležité informace, jako například inflaci, úroky hypoték, sílu poptávky, poměr nabídek a poptávek, náladu lidí ve státě a mnoho dalšího.

Realitní trh se dá zjednodušeně rozdělit na prodeje a na pronájmy. Oba segmenty jsou poměrně úzce spojené nádoby a ty se vzájemně ovlivňují. Takže tu máme další veličiny, tedy nejen ty vnější, ale i ty vzájemné.

Co se týče prodejů, je můj názor takový, že při „optimistickém“ vývoji války nás na trhu nečeká žádná drastická změna, ale spíš jen uklidnění růstu cen, ev. drobný pokles. Zde budou velkou roli hrát neustále stoupající úroky a zpřísňující se podmínky hypoték, ale i výše inflace a určitá nejistota investice do nemovitostí. 

Na trhu je sice stále převis poptávky nad nabídkou, ale byty už nejsou tak výhodná a jistá investice, jak tomu bývalo v minulosti. Samozřejmě kdo bude potřebovat, tak byt prodá nebo koupí, ale sníží se počet investorů do bytů. Mnozí z nich si budou hledat snadnější investice, s vyšším výnosem a s větší jistotou zachování hodnoty uložených peněz. A zachování hodnoty uložených peněz je teď bod, o kterém přemýšlí hodně lidí. Může se totiž stát, že pokud se nám válka přiblíží nebo nedejbože zasáhne i ČR, hodnota nemovitostí dramaticky klesne.

Do ČR proudí poměrně hodně uprchlíků, ale ti budou (min. na začátku) vyhledávat byty k pronájmu. Někteří se tu rozhodnout usadit na trvalo a pak budou uvažovat i o koupi, ale to poptávku po bytech ke koupi nezvýší natolik, aby to výrazně ovlivnilo jejich cenu směrem nahoru.

I postupně zpřísňující se hypotéky zapříčiní drobný pokles zájmu o koupi bytů. Na trhu bude sice stále méně bytů na prodej, než je potřeba, protože výstavba je po covidu pořád ještě pomalá, ale ani to ceny neudrží v takovém růstu, na jaký jsme byli za poslední dva roky zvyklí. Sice se zdražuje prakticky všechno, od energií, přes stavební materiály, až po ceny práce, ale u prodejů bude ovlivňovat výraznou část růstu nebo v případě budoucího vývoje spíše stagnace, ev. poklesu, pomalu ubývající poptávka.

Co se týče pronájmů bytů, zde naopak můžeme očekávat postupný růst cen. Jak jsem psal už výše, prodeje a pronájmy jsou spojené nádoby. Pokud v jedné nádobě dojde k pohybu směrem dolů, v druhé to jede směrem nahoru. Čím méně budou lidé kupovat, tím více si budou byty pronajímat. Čím bude větší poptávka pro pronájmech, tím vyšší bude jejich cena. A ta bude po několik budoucích měsíců ovlivněna hlavně právě zvýšenou poptávkou z řad utečenců.

K těm se přidají i zájemci, kteří nedosáhnou na zpřísněné hypotéky a nebudou si tedy moci dovolit pro své potřeby byt koupit, takže budou nuceni si ho pronajmout. Poptávka po pronájmech bude teď dlouhodobě vyšší a to přirozeně způsobí postupný růst cen nájmů.

Sečteno a podtrženo: ceny bytů na prodej budou stagnovat a možná i lehce klesnou, ceny pronájmů se naopak postupně zvýší. To je moje prognóza na zbytek letošního roku. Odhadovat vývoj na delší dobu je prakticky věštění z křišťálové koule. Zvláště v takové divoké době, v jaké teď žijeme.

… A jaký názor na vývoj realitního trhu máte Vy? Napište mi! Váš názor mě zajímá ;-)


---------------------

Další moje články na různá realitní témata najdete na mém BLOGu.
Chcete-li mě vidět "skoro naživo", mrkněte na můj VLOG.
A jestli si chcete počíst víc, napsal jsem i E-book.

Zajímá Vás nějaké realitní téma? Chcete zodpovědět právě Vaše otázky? Napište mi!
Články do blogu píšu každý měsíc, makléřský deníček budu psát asi častěji. No a ten příští příspěvěk může být zrovna na to Vaše téma! ;-)

Můžete mě sledovat i na mém Facebookovém profiluYoutube, Instagramu nebo Linkedin.

Líbí se Vám moje články a chcete je pravidelně odebírat?
Napište mi, budu Vám je cca 1x měsíčně posílat zdarma!