Můj blog Zájemci přicházejí ve vlnách, ani perfektní příprava nemovitosti někdy nestačí!

Zájemci přicházejí ve vlnách, ani perfektní příprava nemovitosti někdy nestačí!Robert Frolík, 21.2.2022
 

Nedávno jsem majitelům několika bytů řešil již třetí pronájem. Všechno to byly byty 2+kk, tedy nejzajímavější a nejpoptávanější velikost. Dva byty jsem obsadil v krátkém čase, za odpovídající cenu a ještě jsme si mezi zájemci vybírali! Třetí byt byl ale najednou oříšek! I přes to, že to byl pěkný byt, v centru Bubenče, s prostornými místnostmi a velkými, jižně orientovanými okny, do pěkného, tichého, zeleného vnitrobloku. 

Stejně jako u předchozích dvou bytů jsme všechno perfektně připravili. Proběhla renovace interiéru, malování a důkladný úklid. Byt jsem nechal profesionálně nafotit, napsal poutavý text a rozeslal ho na své osvědčené kanály. Cena byla odpovídající, konkurence podobných bytů v lokalitě standardní. Takže dalo by se říct, běžná situace. Pronajato za 14 dní. Ale ono ne! No, bylo sice to před Vánoci, takže by se to dalo svést na to, že je ten nejhorší čas, kdy hledat nájemce, ale tím to prostě nebylo.

Během pár dní od zveřejnění nabídky už mám obvykle první prohlídky se zájemci za sebou. Tentokrát to ale bylo skoro naopak. První zájemci reagovali zhruba až za týden. A nebylo jich moc. Navíc všichni takoví nemastní, neslaní. Ani jednoho z nich bych majitelům nedoporučil. Ti, co se mi zdáli alespoň trochu zajímaví, nakonec napsali, že si vybrali jiný byt. OK, to je dnes celkem běžné. Bytů k pronájmu je hodně a zájemci mají na výběr. Zbytek kandidátů jsem vytřídil jako nevhodné nebo neperspektivní.

Po prvních 14ti dnech najednou ticho po pěšině. Nikdo další se na byt neozýval. Nepomohlo ani obnovení inzerce, posunutí inzerátů zpět na přední pozice a podobně. Tato situace se opakovala prakticky podle stejného scénáře ještě asi 3x. Chvilková vlna zájmu a pak třeba týden klid. 

Pokud v realitách nepracujete, může se Vám tato situace zdát podivná. Já jsem na ní ale celkem zvyklý. Jak na rovinu svým klientům mimo jiné říkám - reality jsou totiž z velké části i o náhodě. A umění makléře je té náhodě co nejvíce pomoct. Jenže někdy nastane situace, kdy ani sebelepší makléř se sebelepší prezentací nemovitosti prostě neuspěje. 

Mohl bych Vám tu citovat řadu příkladů ze své praxe, kdy jsem měl souběžně pěknou nemovitost, na dobrém místě, za slušnou cenu a ve stejný čas jinou, ošklivou nebo nepraktickou, na horším místě a za horší cenu. A která myslíte, že šla dříve? Ta horší! Oproti tomu ta lepší mi i přes veškerou snahu v nabídce ležela o dost déle. Jak je to možné? Náhoda! Ano, náhoda. Prostě na tu horší nemovitost se zrovna v ten daný čas naskytl zájemce ihned, vzal jí bez většího přemýšlení a ještě nám poděkoval za dobrý obchod. 

Realitní trh je jako moře. Jedna vlna za druhou. Někdy jsou malé, jindy větší. Někdy je moře velmi klidné a jindy je bouře. Co je dnes, nemusí být zítra. Situace se totiž může velmi rychle změnit. A někdy je i dost obtížné předvídat, jak zrovna bude. Jen je potřeba být připraven na všechny alternativy.

Byt jsem nakonec pronajal. Sice to trvalo déle, než jsme čekali, ale máme tam fajnové nájemce a všichni jsou spokojeni. A to je důležité. Protože mít dnes dobrého nájemce, je k nezaplacení!


---------------------

Další moje články na různá realitní témata najdete na mém BLOGu.
Chcete-li mě vidět "skoro naživo", mrkněte na můj VLOG.
A jestli si chcete počíst víc, napsal jsem i E-book.

Zajímá Vás nějaké realitní téma? Chcete zodpovědět právě Vaše otázky? Napište mi!
Články do blogu píšu každý měsíc, makléřský deníček budu psát asi častěji. No a ten příští příspěvěk může být zrovna na to Vaše téma! ;-)

Můžete mě sledovat i na mém Facebookovém profiluYoutube, Instagramu nebo Linkedin.

Líbí se Vám moje články a chcete je pravidelně odebírat?
Napište mi, budu Vám je cca 1x měsíčně posílat zdarma!