Můj blog Vykoupíme Vaší nemovitost

Realitní krize 2019

Robert Frolík, 1.9.2019

Určitě znáte tento druh „lákavé“ nabídky. Určitě už byl ve Vaší schránce podobný leták nebo dopis. A pokud ne, určitě brzy bude! :-)

V době realitního útlumu nebo chcete-li realitní krize, se podobné letáky a rádoby osobně adresované dopisy  vždycky vyrojí jako houby po dešti. Chrlí je na všechny strany mnoho realitek, které to do té doby jinak moc nedělaly, protože měly dost zisku z klasického zprostředkování prodeje. Je to i spekulační záležitost, kdy se očekává, že mnoho lidí bude mít například problém se splácením hypotéky a podobně.

Důvody výkupu nemovitostí jsou v podstatě dva a oba jsou velmi prosté:
1) konkurence v realitním oboru je obrovská, obchody se v době krize nebo útlumu realitního trhu tolik nehýbou, realitky mají méně nabídek a tím pádem méně zisku, ale musí platit stále stejné provozní náklady,
2) vykoupit nemovitost za nízkou cenu a následně jí se ziskem prodat, je stále častěji výhodnější a výnosnější řešení, než klasické zprostředkování jejího prodeje.

Jenže je tu mnoho ALE, na které byste si měli dát sakra pozor! Stále žijeme v Čechách a češi se stále budou snažit toho druhého nějak „oblbnout“, zlákat na „výhodnou“ nabídku a urvat si co nejvíce pro sebe. A to je v podstatě princip všech těch „výhodných nabídek“ na odkup nemovitostí.

Slogany jako „vykoupíme jakoukoliv nemovitost“, „respektujeme Vaší cenu“, „ihned vyplatíme polovinu z ceny nemovitosti“ nebo „koupíme nemovitost v jakémkoliv stavu“ jsou vždycky jen lákadlo, které nakonec nikdy není tak prosté, jak se na první podhled zdá! Ostatně i tady platí pořekalo, že „když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají.“

Stačí se jen trochu zamyslet nad tím, co ty slogany říkají a kde by vlastně realitka měla prostor pro svůj zisk?
- „vykoupíme jakoukoliv nemovitost“ - Určitě jsou tak schopní a majetní, že koupí cokoliv? Od garáže až po zámek?
- „respektujeme Vaší cenu“ - Takže mi zaplatíte to, co si já řeknu? Nenechte se vysmát!
- „ihned vyplatíme polovinu z ceny nemovitosti“ - Možná! Ale za jakých podmínek?!
- „koupíme nemovitost v jakémkoliv stavu“ - Určitě?

Proč vlastně realitky vykupují nemovitosti? To jich chtějí vlastnit co nejvíce? Ale vůbec ne! Zdroj zisku realitní kanceláře je VŽDY provize z dané nemovitosti. A je úplně jedno, zda jen zprostředkují její prodej nebo zda jí vykoupí a následně prodají.

Jak už jsem řekl, přímý výkup nemovitosti je čím dál častějí způsob obchodu / zisku realitní kanceláře. Zde je prostor pro mnohem větší profit! Málokterá realitka vykoupí jakoukoliv nemovitost, bude respektovat Vaší cenu nebo Vám jen tak vyplatí půlku ceny předem! Aby realitka danou nemovitost vykoupila, musí si být 100% jistá, že jí s dobrým ziskem obratem ruky zase prodá. A v tom případě Vy na tom VŽDYCKY proděláte, už jen proto, že když tam bude prostor na další zisk, tak Vy ho přenecháváte někomu jinému! 

Tady je ten druhý pohled, mnohem důležitější pro Vás:
1) Realitka koupí nemovitost v dobré lokalitě s potenciálem rychlého růstu ceny, pár let si jí nechá a až ceny stoupnou, tak jí prostě bez jakýchkoliv extra nákladů se ziskem prodá. To můžete udělat přeci i Vy.
2) Vaše nemovitost byla vykoupena ve stavu před rekonstrukcí, takže když jí realitka zrekonstruovala (obvykle s pomocí vlastní nebo nějaké spřízněné stavební firmy) a nabídla jí opět na prodej, prodala jí mnohem dráž. To je ten slušnější způsob výkupu. I zde ale záleží na tom, zda Vás „neokradli“ pro Vás nevýhodně nízkou cenou výkupu.
3) Vaše nemovitost se mohla prodat běžným způsobem za mnohem vyšší cenu (obvykle v řádu statisíců), než jí do Vás vykoupila realitka, jinak by to realitka nikdy nikdy neudělala! Realitky nabízející výkupy spekulují na to, že si majitel nebude vědom správné (reálné) hodnoty své nemovitosti a nebo bude v nějakém finančním tlaku, takže nemovitost prodá realitce výrazně pod tržní cenou a realitka jí pak obratem ruky za běžnou trží cenu prodá. A rozdíl výkupní a tržní ceny je samozřejmě jejich zisk. Toto je nejčastějí důvod výkupu.

Ještě stále zvažujete nechat se zlákat podobnou „výhodnou“ nabídkou?
Není prostě lepší vybrat si slušného makléře, který Vám zajistí různými prostředky prodej Vaší nemovitosti za nejvyšší možnou cenu, i když to třeba nebude do týdne? Přeci jen je to i jeho zájem prodat za co nejvíc nebo ne? Protože čím vyšší je prodejní cena nemovitosti, tím vyšší je provize makléře!


---------------------

Zajímá Vás nějaké realitní téma? Chcete zodpověděl právě Vaše otázky?
Napište mi! Články do blogu píšu každý měsíc a ten příští může být zrovna ten Váš! ;-)

Líbí se Vám moje články a chcete je pravidelně odebírat?
Napište mi, budu Vám je cca 1x měsíčně posílat zdarma! 

Novinky a informace o mě, o realitách a o realitním trhu najdete také na mém Facebookovém profilu.