Můj blog Realitní krize 2019

Realitní krize 2019

Robert Frolík, 1.7.2019

Tak se nám tu neustále dokola omílá pojem „REALITNÍ KRIZE“. Důvodů je mnoho.
Zvyšování cen nemovitostí a to jak prodejních, tak nájemních, úbytek kupujících i nájemců, zásahy ČNB a zpřísněné hypotéky, pokračují snaha mnoha lidí prodat nebo koupit nemovitosti mimo realitky, znatelný pokles počtu nemovitostí na trhu, celkové zpomalení realitního trhu a v posledních dnech i dva nové důvody: plánované navýšení daně z nemovitostí a zdvojnásobení poplatku za vklad do Katastru nemovitostí. Prý se tyto dvě položky již dlouho nezvyšovaly a vzhledem i inflaci se prostě zvednout musí. S podivem je, že návrh na zvýšení přišel jaksi na poslední chvíli, aby se nemusel, respektive aby nebylo moc času ho nějak zvlášť projednávat. Prostě je tam nejlépe nějak v tichosti vložit mezi ostatní schvalované položky a je to. Lidi mají peněz dost, tak proč to nezvýšit?!í.

Nejsem sám, kdo si všiml, že spousta majitelů nedá na prodej (a často ani k pronájmu) své vlastní nemovitosti nebo ty, které např. zdědili. Hovoří o tom čím dál více mých kolegů, kteří si všímají podobných „anomálií“ na realitním trhu. A těch anomálií přibývá. Chápu majitele nemovitostí, že nekteří z nich prostě své nemovitosti prodat nepotřebují (nebo nechtějí), i když jich mají několik. Ale je s podivem, že je nedají ani k pronájmu a prostě je nechají prázdné, nevyužívané ležet ladem. Chápu mnoho kupujících, že odmítají kupovat nemovitosti za současné předražené ceny (i když třeba takovou nemovitost nutně potřebují) a ještě navíc z těch předražených cen platit daň z nabytí. Nehledě k tomu, že často díky zpřísněným kritériím ani nedostanou hypotéku nebo by dostali, ale na výrazně nižší kupní cenu. Chápu nájemce, že se nechtějí stěhovat, i když by zrovna potřebovali (do většího, lepšího, blíž k zaměstnání apod.), protože jen fakt, že se přestěhují z bytu A do bytu B obnáší dost peněz nejen za stěhováky, ale i za zvýšené výdaje za jiný byt, který je momentálně často mnohem dražší než ten, který si pronajímali např. před rokem nebo dvěma.

Všiml jsem si, že v některých lokalitách začaly klesat prodejní ceny nových bytů. Ceny novostaveb byly vždy jedním z ukazatelů hodnot realitního trhu. A když začínají zlevňovat developeři, pak už je na čase zpozornět!

Výrazně se snížil počet všech zobchodovaných i inzerovaných nemovitostí. Výrazně se snížil i počet poskytnutých hypoték. Všímám si toho, že lidé čím dál víc šetří na všech možných položkách svého každodenního života, k nimž samozřejmě patří mimo jiné i realitní služby.

Realitní trh vždy reagoval na změny (ať už na ekonomické, politické nebo prostě jen na změny obecné nálady lidí ve státě) s určitým zpožděním. A troufnu si tvrdit, že ta vlna změn právě dorazila a začíná se projevovat. Není to horkým letním obdobím, není to tím, že jsou dovolené, není to ani tím, že by se nějak zhoršila práce makléřů. Právě naopak! Kvalita služeb poskytovaných makléři se za poslední dva roky neskutečně vyšvihla k lepšímu a je znát obrovský pokrok v přístupu ke klientovi (ať už prodávajícímu nebo kupujícímu, pronajímateli nebo nájemci), v používání nových technologií, v prezentaci nemovitostí, jejich přípravě i celkově k proběhu prodeje nebo pronájmu.

A stejně realitní trh moc nefunguje! Proč? Protože stejně tak, jako trvalo X měsíců, než se zastavil / zpomalil růst cen a než trh zareagoval na různé zásahy a změny, stejně tak bude trvat ještě X měsíců, než si prodávající uvědomí, že neprodají za jejich vysněnou cenu a že ceny nepůjdou nahoru donekonečna stejným tempem jako poslední dva roky; že inzertní ceny (které jsou často jen zbožná přání a nesmyslné cifry) se nikdy nerovnají cenám prodejním (které jsou ve skutečnosti průměrně o 15% nižší); že kupující prostě budou muset kupovat za zvýšené ceny, protože v dobrých lokalitách ceny neklesnou; že si budou muset našetřit více vlastních peněz; že nájemci budou muset akceptovat fakt, že nájemcí ceny s drobným zpožděním vždy reagují na změnu cen prodejních a prostě i to, že z Prahy se prostě stává světová metropole, kde bydlení je a bude nejvyšší položka rodinného rozpočtu a že mnoho lidí si prostě takové bydlení ani nebude moct dovolit, stejně tak, jako je tomu např. v Paříži, Londýně a jiných městech.

Takže ať to nazveme realitní krize, realitní bublina nebo jakkoliv jnak, je to prostě jen korekce trhu a navracení do normálu, které ale zcela jistě bude pokračovat celý rok 2019 a dost možná se projeví i v roce 2020.


---------------------

DALŠÍ ČLÁNKY NA TOTO TÉMA SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE A ZDE.

---------------------

Jaké téma Vás zajímá? O čem byste si chtěli přečíst?
Napište mi, zpracuji pro Vás další článek.

Líbí se Vám moje články a chcete je pravidelně odebírat?
Napište mi, budu Vám je cca 1x měsíčně posílat zdarma! 

Novinky a informace o mě, o realitách a o realitním trhu najdete také na mém Facebookovém profilu.