Můj blog Za všechno můžou realitní makléři

realitní makléři ​

Robert Frolík, 3.3.2020

Je 3.3.2020 a v platnost vstoupil Zákon o realitním zprostředkování.

Tradičně, jako při všech podobných událostech, je kolem něj spoustu povyku pro nic. Nafouknutá bublina jako vždycky. Pro mnoho makléřů strašák, pro zbylé jen fraška. Spousty řečí, jak nám všem pomůže. Nebo naopak uškodí. 


Nikdo pořádně neví, jaký bude mít dopad na realitní trh, ale všichni už o tom píšou mraky odborných článků. Mimo jiné i o tom, jak díky „pročištění“ výrazně ubude realitních makléřů a ti zbylí hned zneužijí nastalé situace a menší konkurence, začnou si okamžitě účtovat větší provize a tím poženou ceny nemovitostí ještě výše, než jsou teď. Škandál velebnosti, škandál … !

 

Jediné, co víme, že tento zákon je narychlo spíchnutý nedodělaný paskvil a vsaďte svých pět korun na to, že to výrazný dopad na trh mít nebude. Chvilku kolem toho bude humbuk, přiživí se na něm mraky různých „odborníků“, kteří nabízejí všemožná školení, výklady a přípravy k makléřským zkouškám a to bude všechno. Pak to utichne a realitní trh si bude dál žít svým životem. Těžko předvídatelným, často proměnlivým, lehce ovlivnitelným. Makléřů moc neubude, ceny to nijak neovlivní a ani kvalita poskytovaných služeb se výrazně nezmění. Jen bude o krapet víc byrokracie, ale na to už jsme si v našem českém rybníčku zvykli.

Češi jsou mistři v tom, jak obcházet pravidla i zákony. Moc bych se divil tomu, že by to s tímto zákonem bylo jinak! Kdo z realitních makléřů je poctivý, vzdělaný a zkušený, žádný zákon nepotřebuje. Ostatně se dá říct, že už dávno podle takového zákona pracuje. A ti ostatní? „No, uvidíme!“ řekl slepý. 

Připravme se na první „škandály“, protože média na ně budou čekat. Bulvár přeci táhne a „škandál“ prodává. Na chvíli to bude zajímavé téma, zvláště když budou moct řádně rozmáznout nějaké makléřské pochybení. Přeci jsme ta verbeš, co nic neumí a jen okrádá lidi! A je potřeba to v médiích neustále opakovat. Protože to, co je v televizi nebo na internetu, to je přeci pravda!

Tak jsem zvědavý, kdy vyjde nějaká reportáž o tom, jak výrazně se za poslední roky zlepšila kvalita, úroveň a profesionalita makléřů a že už to dávno není o tom, že Vám na prohlídce nemovitosti jenom podržíme kliku u dveří a vyinkasujeme balík peněz. A rozhodně k tomu žádný zákon nepomohl a ani v budoucnu nepomůže. Je to prostě přirozený vývoj trhu, který se řídí vlastními pravidly i zákony. Je to prostě i tím, že v realitách pracuje čím dál víc lidí, kteří tuto práci dělají zodpovědně, poctivě, s nadšením a prostě je to baví. Protože když děláte svou práci dobře, lidé to ocení. A pak je radost pracovat. A je úplně jedno, v jakém děláte oboru! :-)


---------------------

Zajímá Vás nějaké realitní téma? Chcete zodpovědět právě Vaše otázky?
Napište mi! Články do blogu píšu každý měsíc a ten příští může být zrovna ten Váš! ;-)

Líbí se Vám moje články a chcete je pravidelně odebírat?
Napište mi, budu Vám je cca 1x měsíčně posílat zdarma! 

Novinky a informace o mě, o realitách a o realitním trhu najdete také na mém Facebookovém profilu.