Můj blog Jaký bude realitní rok 2019?

Jaký bude realitní rok 2019? ​

Robert Frolík, 7.1.2019

To je otázka, která se na mě valí ze všech stran.
Rozhodně to bude rok změn! Změn realitního trhu.

​​​​​Nárůst cen nemovitostí se v podstatě zastavil a čeká nás velmi pravděpodobně cenový pokles. Pokles cen se bude velmi lišit podle lokality a druhu nemovitosti. Výrazněji klesnou jako vždy méně zajímavé lokality, panelákové byty a okrajové hůře dostupné části Prahy bez řádné občanské vybavenosti. Méně klesnou vyhledávané a dobré lokality a nejpoptávanější nemovitosti (např. byty 2+kk/2+1).

Každopádně letos čekáme nástup realitní recese, tedy mimo jiné zpomalení realitního trhu. Finanční krizí bych současnou situaci rozhodně nenazval, lidé mají peněz dost. Spíše bych to pojmenoval "návrat do normálu". I když to vlastně "normální" stav také nebude. Rostou úroky hypoték (pomalu šplhají ke 3%) a k tomu jsou velmi zpřísněná kritéria, o kterých jsem psal již v článku A ZASE TY HYPOTÉKY! Zájemců o hypotéky díky tomu výrazně ubývá, spousta lidí s průměrným příjmem a bez dostatku naspořených peněz si nové hypotéky nebude moct dovolit! Další znatelná rána pro realitní trh bylo zavedení daně z nabytí. Tyto faktory výrazně snížily (a nadále ještě snižovat budou) poptávku na trhu a jak je známo, slabá poptávka zapříčiní pokles cen. Vzhledem k některým extrémním cenám s dovolím tvrdit, že letos možná zažijeme místy i výrazný propad cen nemovitostí. Pravděpodobně se mírně zvýší poptávka po nájemním bydlení a tím pádem lze očekávat pokračování mírného růstu cen nájemního bydlení, který jsem zaznamenal už loni. 

Začíná se mluvit i o "nových" předpisech na energetickou náročnost nově stavěných budov. Letos začala v Česku platit "nová" směrnice o energetické náročnosti budov. Ta hovoří o tom, že se nové domy s podlahovou plochou větší než 350 m2 mají stavět s téměř nulovou spotřebou energií. Od roku 2020 to bude platit pro všechny nově stavěné domy bez rozdílu plochy. Developeři si sttěžují a už dopředu hlásají, že tato směrice prodraží výstavbu o několik tisíc korun na metr čtvereční. Směrnice je ale platá už od roku 2012, takže ani pro developery to jistě není žádná novinka! Uvidíme tedy, jak se to projeví ve skutečných cenách nových bytů a domů a jak na to zareaguje již tak napjatý trh!

Spolu s realitami úzce souvisí i ekonomika, kdy se předpovídá mírné zpomalení růstu a spekuluje se s různými možnými (i horšími variantami). Obecně zprávy o ekonomice, politice a dalších "významných" veličinách mají velký vliv na chování a výkyvy realitního trhu.

Rok 2019 má být podle čínské astrologie rokem prasete, má být šťastný a pohodový a má přinést štěstí a bohatství.
Přejme si tedy do toho letošního roku hodně optimismu a ať se peníze točí! ;-)

 

---------------------

Jaké téma Vás zajímá? O čem byste si chtěli přečíst?
Napište mi, zpracuji pro Vás další článek.

Líbí se Vám moje články a chcete je pravidelně odebírat?
Napište mi, budu Vám je cca 1x měsíčně posílat zdarma!

Novinky a informace o mě, o realitách a o realitním trhu najdete také na mém Facebookovém profilu.