Můj blog Jaký bude rok 2021 v realitách?

Jaký bude rok 2021 v realitách?Robert Frolík, 8.1.2021
 

Už zhruba tři roky se mluví o tom, že realitní bublina splaskne a přijde pád trhu. Že bude další krize. A jak to bude letos?
Myslíte, že se letos realitní trh změní? Že se projeví dopad koronaviru? Jedni říkají ano, druzí ne. Tisíc názorů od tisíce "odborníků". Předvídat chování realitního trhu je jako věštit budoucnost z křišťálové koule. Dá se spíše částečně odhadnout, než přesně určit.

Rok 2021 je rok kovového bůvola. Podle astrologů bude plný změn a nových začátků. Bude lepší a šťastnější. A já tomu věřím! Nebude to sice snadné, bude to trochu bolet, ale vše se začne pomalu lepšit. I realitní trh. Posuneme se opět ku předu co se týče digitálních technologií a prezentací. Makléři si budou muset najít ke klientům nové cesty, hodně komunikace bude probíhat neosobně, virtuálně. Bude se více používat internet a jeho možnosti. Běžnou součástí našich životů se stanou virtuální prohlídky, 3D plánky, 3D scany a podobně. Prohlídky nemovitostí se budou odehrávat častěji ve virtuálním prostředí internetu a osobně se zájemce přijde jen ujistit, že si vybral (a už předem virtuálně prohlédl) tu správnou nemovitost.

V každé takzvané "krizi" se najde velký počet investorů, kteří ukládají své peníze do nemovitostí. Je tomu tak i nyní. Jsou to lidé, kteří investují s předpokladem následného zisku a nebo ti, kteří hledají, kam by dlouhodobě uložili své peníze. Stejně tak budou i nadále běžní lidé měnit své bydlení. Krize nekrize.

Já v letošním roce předpokládám i nadále mírný růst cen bytů, hlavně v Praze. Bude stále přetrvávat zvýšená poptávka po rekreačním bydlení a po rodinných domech se zahradou. Může se stát, že se letos projeví dopad virové situace a to tak, že v méně zajímavých oblastech ceny na nějakou dobu poklesnou. Pak se ale opět vrátí na současnou výši a dále porostou. Už jsem takové chování trhu zažil ve své praxi několikrát.

Na trhu se objeví poměrně malé procento bytů, kde nebudou jejich majitelé schopni splácet hypotéku. Ano, bude to malé procento. I když jsou úroky hypoték nízké, tak minulé roky si banky celkem dobře hlídaly a zvážily, komu hypotéku dají a rizikových případů ja tedy minimum. Navíc banky raději dají přednost odložení splátek než nucenému prodeji nemovitostí, takže klientům s problémem splácení se budou snažit vyjít vstříc.

Ceny nájmů bytů se budou držet přibližně na současné hranici. Nepředpokládám ani výrazný pokles ani růst cen.

Pokud tedy zvažujete prodej nebo nákup nemovitosti a přemýšlíte, jestli je vhodná doba, mohu zodpovědně říci, že vhodná doba je prakticky vždy. Pokud hodláte koupit nemovitost pro své bydlení, na delší dobu (tzn. X let) a nespekulujete s levnější koupí a následným dražším prodejem během pár let od koupě, pak je vlastně vždycky dobrý čas koupit. Pokud chcete prodat, stále ještě je dobrá doba na prodej. Ceny se drží vysoko a zájemci jsou. Hlavně o menší a střední byty v dobrých lokalitách.


... A Jak vidíte letošní rok Vy? Napište mi dole do komentářů. Váš názor mě zajímá!


---------------------


Uvažujete i vy o prodeji nebo pronájmu své nemovitosti?
Ozvěte se mi, potkáme se a popovídáme si o všem podrobněji. ;-)


---------------------

DALŠÍ ČLÁNEK NA PODOBNÉ TÉMA SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE.

---------------------

Zajímá Vás nějaké realitní téma? Chcete zodpovědět právě Vaše otázky?
Napište mi! Články do blogu píšu každý měsíc a ten příští může být zrovna ten Váš! ;-)

Líbí se Vám moje články a chcete je pravidelně odebírat?
Napište mi, budu Vám je cca 1x měsíčně posílat zdarma! 

Novinky a informace o mě, o realitách a o realitním trhu najdete také na mém Facebookovém profilu.
Můžete mě sledovat i na Youtube, Instagramu nebo Linkedin.