Můj blog A je to!

A je to!Robert Frolík, 18.12.2023
 

A je to!

Předávám poslední byt. Tedy letos poslední. Ani se mi moc nechce! Byl to moc příjemný obchod, s moc příjemnými lidmi! I ten byt byl parádní. Však si ho prohlédněte! ;-)

Takové obchody dělám moc rád! Na pohodu, elegantně, beze spěchu a tak, že mám plnou důvěru majitelů …

Každý obchod (stejně jako každý byt i každý majitel) má svůj příběh. Ostatně příběh má i tenhle.

Majitelé mě nedávno oslovili, že mají na prodej byt, zároveň že by rádi koupili dům a hledají toho správného makléře. Dali jsme si úvodní schůzku. Samozřejmě v bytě. Abych si ho prohlédl, věděl, o čem se budeme bavit a mohl říct majitelům svůj názor. 

„Líbí se nám Vaše práce!“ říkali. „A víte, že jsme si přes Vás asi před dvaceti lety koupili byt v Bubenči?“. Jsem rád, když se klienti vrací! Je to známka toho, že jsem zanechal dobrý dojem. A je úplně jedno, jestli se vrátí za rok nebo za dvacet let!

Každopádně to, že si přese mě jeden byt koupili, nestačilo na to, abych byl vybrán. Protože tehdy byli v pozici kupujících, která vlastně není až tak „těžká“.

Teď jsou v pozici prodávajících a je to pro ně velká neznámá! Navíc v bytě strávili značnou část svého života, byt si vymazlili k obrazu svému, byli tu nad míru spokojeni a vlastně by se ani nestěhovali, kdyby se jim nerozrůstala rodina.

„Je to všechno, co máme a pochopitelně máme trochu obavy, aby se to povedlo!“

V tom každému prodávajícímu naprosto rozumím! Zbavuje se svého domova, kusu svého života i značné hodnoty. Je tam spoustu neznámých, nejistot, obav, očekávání, přání …

„Máte dobré myšlenky a celkově se nám líbí Váš přístup! Navrhněte prodejní cenu, strategii a uvidíme ...“ S těmito slovy jsme v podstatě ukončili úvodní (více než hodinovou) schůzku a domluvil jsme se, že to na té další probereme podrobněji.

Pečlivě jsem si udělal průzkum trhu; stanovil cenové rozmezí, kde bychom se mohli pohybovat; odhadl jsem, jak dlouho by mohl prodej trvat; co všechno proto budeme muset udělat; vytipoval si cílovou skupinu a promyslel mnoho dalších věcí.

Málokterý makléř Vám na rovinu řekne, že z určitého úhlu pohledu je prodej vlastně jedna velká neznámá, protože tu velkou roli hraje i náhoda. Ano, můžete všechno perfektně připravit, mít správně nastavenou prodejní cenu, výborný marketing a přesto … přes to všechno to nepůjde. Protože prostě tomu náhoda nebude přát! Nebude v daném čase na trhu člověk, který daný byt v dané lokalitě za danou cenu bude hledat. I to se může stát. A i na to je potřeba se připravit!

Dobrý makléř samozřejmě udělá všechno proto, aby tu míru náhody minimalizoval a víceméně měl vše pevně ve svých rukách.

Spousta makléřů Vás bude ujišťovat, že prodají za konkrétní cenu a v konkrétním čase. Protože jsou nejlepší, nejrychlejší, pracují v největší kanceláři … a protože vlastně prodávají jak na běžícím pásu.

Já nikdy nic neskrývám, neslibuji nemožné nebo to, co nemohu na 100% vědět a proto vždy připravuji majitele na 3 varianty, které mohou nastat:

1) Trefíme se s cenou, trefíme se v čase a zrovna bude na trhu ten správný kupec. Ideální stav!

2) Netrefíme se s cenou nebo se netrefíme v čase nebo zrovna nebude na trhu ten správný kupec. Co pak? Jak budeme pokračovat?

3) Trefíme se s cenou, trefíme se v čase a na trhu bude více správných kupců. V podstatě také ideální stav!

Všechny tyto varianty podrobně proberu s majiteli a zároveň si vyslechnu i jejich myšlenky, představu prodejní ceny, délky prodeje a vysvětlím jim jednotlivé kroky celého procesu. Připravím je na to, co všechno je bude čekat a co všechno při prodeji budou muset podstoupit.

Majitelům jsem po první schůzce poslal emailem cenovou analýzu s komentářem, že si o ní podrobně pohovoříme osobně.

Na druhé schůzce jsem majitele docela znejistěl tím, že jsem ze všech makléřů, se kterými doposud mluvili, navrhoval nejvyšší prodejní cenu a že jsem poměrně přesvědčený o tom, že bychom jí mohli i dosáhnout. Oni totiž nebyli! Obávali se toho, že je to poměrně velký byt, že tedy bude za relativně vysokou cenu a že na trhu je aktuálně málo kupujících. Navíc nedaleko se staví nové byty, za skoro stejnou cenu a i přes to, že jsou nové, moc na odbyt nejdou. A přeci se o tom všude v médiích mluví, že kupujících rapidně ubylo, že ceny klesají, že o tak velké byty není zájem ...

Druhou (opět více než hodinovou) schůzku jsme ukončili s tím, že si ještě vše pořádně promyslí a ozvou se mi.

Následně jsme si vyměnili pár dalších emailů. Po několika dnech mi majitelé volali, že do toho půjdou a že chtějí, abych to byl já, kdo bude jejich byt prodávat. Protože jsem měl nejlepší nápady, jednal s nimi od začátku na rovinu, nesliboval nesmysly, protože už mám ledacos za sebou (dlouhé roky působení v dané lokalitě i skvělé reference) a když jsem natolik přesvědčený, že to dáme, tak že jsou na to tedy zvědaví.

Podepsali jsme smlouvu a já jsem se pustil do díla. Ihned jsem oslovil cca 20 vytipovaných zájemců z minulých prodejů a ještě než jsme stihli dokončit přípravu bytu, dodělat fotky, video a vše zveřejnit, měl jsem domluveno cca 10 prohlídek.

Další zájemci se pak přidali ve chvíli, kdy se rozběhla inzerce a placené reklamní kampaně.

Přesně po 1 měsíci od zveřejnění jsme měli (mimo jiné) tyto statistiky:
- 21 poptávek, z toho 19 realizovaných prohlídek
- 7 vážných zájemců
... a mraky shlédnutí fotek a videí na sociálních sítích a jiných inzertních místech internetu.

Rozhodli jsme se, že kupce vybereme „obálkovou metodou“. A protože s každým jednám fér, věděli o této variantě od začátku všichni zájemci, takže nikdo nebyl překvapený, když jsme jim to oznámili.

Nabídku na koupi bytu s vyšší cenou nakonec podali 4 zájemci. Vybrali jsme toho nejideálnějšího pro majitele a vše na pohodu dokončili. Musím neskromně říct, že spokojeni byli jak prodávající, tak i kupující! A že při předání bytu i slzička ukápla. Trošku štěstím, trošku smutkem.


Za mě to byla krásná tečka za skvělým letošním rokem!
 

A protože i tento článek je letos můj poslední, chtěl bych tímto zároveň poděkovat všem, díky kterým byl tento rok tak úžasný!

Všem svým stálým i novým klientům, novým přátelům (protože se z některých klientů přátelé postupně stali) a celému svému teamu, bez kterého by ty moje úspěchy rozhodně nebyly takové!

MOC DÍKY! ;-)
 

Přeji všem krásné, pohodové svátky, plné radostí a odpočinku a těším se na vás zase příští rok! ;-)---------------------

 


Další moje články na různá realitní témata najdete na mém BLOGu.
Chcete-li mě vidět "skoro naživo", mrkněte na můj VLOG.
A jestli si chcete počíst víc, napsal jsem i E-book.

Zajímá Vás nějaké realitní téma? Chcete zodpovědět právě Vaše otázky? Napište mi!
Články do blogu píšu každý měsíc. No a ten příští příspěvěk může být zrovna na to Vaše téma! ;-)

Můžete mě sledovat i na mém Facebookovém profiluYoutube, InstagramuLinkedinuTikToku a nově i na Pinterestu.

Líbí se Vám moje články a chcete je pravidelně odebírat?
Napište mi, budu Vám je cca 1x měsíčně posílat zdarma!