Můj blog Sociální sítě jsou důležité!

Není makléř jako makléř!Robert Frolík, 4.11.2020
 

Dnes Vás opět nechám trochu nahlédnout pod pokličku svého podnikání. Už jsme si psali různé důležité věci kolem prodeje nebo pronájmu nemovitostí a já Vám prozradím další z nich. Tou další podstatnou věcí v dnešní době jsou sociální sítě.

Spousta realitních kanceláří a makléřů je stále přesvědčena o tom, že když dají inzerci nemovitosti na 50 realitních serverů, tak jsou dobří a mají vyhráno. Ano, tento argument je často vidět v náborové reklamě různých realitek nebo makléřů. Čím více serverů, tím jsme lepší, než konkurence. CHYBA! Počet realitních serverů je dnes naprosto bezvýznamná veličina! Doby, kdy stačilo dát nabídku na nějaké realitní servery, jsou nenávratně pryč a domnívat se, že to, co fungovalo před deseti lety, bude fungovat i dnes, je myšlení dinosaura.

Život v dnešní době je rychlý a stejně tak se rychle mění i trendy. A samozřejmě i trendy v realitách. Dnes je většina lidí jakéhokoliv věku, vzdělání a sociálního postavení na různých sociálních sítích. A jsou na nich většinou v jakoukoliv denní dobu. Mají aplikace v mobilech, které jim ihned hlásí nové nabídky a příspěvky. Naučili jsme se, že sociální sítě jsou běžnou součástí našeho života. Dokonce i já, který jsem byl dlouho jejich zatvrzelým odpůrcem, jsem si už před lety přiznal, že když nechci, aby mi v mém oboru ujel vlak, musím chtě-nechtě jít s dobou, přizpůsobit se a na sociálních sítích být.

Realitní servery pomalu odumírají jeden za druhým. Vůbec nemá smysl přemýšlet nad tím, jestli budete mít propagaci Vaší nemovitosti na 50ti nebo více serverech. Důležitých a opravdu fungujících, ze kterých je nějaká odezva na vystavené nemovitosti, je dnes asi 5! ANO, pouhých 5! Jeden server funguje více na prodeje, jiný na pronájmy, jeden více v Praze, jiný ve zbytku republiky. Na jednom jsou majetnější lidé, s vyšším vzděláním, na jiných mladí a méně majetní. Na jednom spíše pražáci, na jiném zbytek republiky. Takže na každý druh nemovitosti z těch 5ti funguje lépe jiný server. A co těch zbylých 45 (a více) realitních serverů? Většinou jsou to různé inzerce zdarma nebo klony hlavních serverů. A snad mi dáte za pravdu, že když je něco zdarma, za moc to nestojí. Mnoho z nich jsou různé lokální klony typu reality.praha, reality.brno, reality.pardubice a podobně.

Čím více lidí je na sociálních sítích, tím méně jich je na realitních serverech. Statistiky jasně ukazují, že na sociálních sítích tráví lidé většinu svého dne a na realitní servery se podívají obvykle jen v rychlosti večer. Navíc sociální sítě nabízejí mnohem více možností a interakcí s potenciálním zákazníkem (kupujícím / nájemcem).

A sociální sítě, to už dnes není jen Facebook. Je to mimo jiné Instagram, Youtube, Linkedin, Google a další. Ano, i přes speciální propagační kanály Googlu se dají prezentovat jednotlivé nemovitosti.

Nemovitost tam ale nestačí jen poslat a čekat. Ani na realitní servery, ani na sociální sítě. Musí se s ní pracovat! Zaměřit se na tu správnou cílovou skupinu, udržovat inzerát na předních pozicích, podpořit placenou reklamou, vyhodnocovat statistiky, odezvy, reakce při prohlídkách. Jedině tak se daří nemovitosti prodávat a pronajímat efektivně. To znamená najít ty správné zájemce v poměrně krátké době a prodat nebo pronajmout za slušnou cenu. V případě pronájmů (a někdy i prodejů) se často podaří mít i na výběr z několika zájemců. 

Sociální sítě často mění svá pravidla publikování příspěvků, interakcí, dosahu, inzerce, zacílení i chování. Takže je důležité ty systémy neustále sledovat a přizpůsobovat se. No, je to docela věda! Ale musím říct, že i když na to nejsem školený specialista, docela se mi na sociálních sítích daří prodávat. A to rok od roku častěji, než na realitních serverech.


---------------------

DALŠÍ ČLÁNEK NA PODOBNÉ TÉMA NAJDETE ZDE.

---------------------

Zajímá Vás nějaké realitní téma? Chcete zodpovědět právě Vaše otázky?
Napište mi! Články do blogu píšu každý měsíc a ten příští může být zrovna ten Váš! ;-)

Líbí se Vám moje články a chcete je pravidelně odebírat?
Napište mi, budu Vám je cca 1x měsíčně posílat zdarma! 

Novinky a informace o mě, o realitách a o realitním trhu najdete také na mém Facebookovém profilu.
Můžete mě sledovat i na Youtube, Instagramu nebo Linkedin.