Můj blog Zájemci přestávají akceptovat předražené ceny nemovitostí

zájemci odmítají platit předražené ceny ​

Robert Frolík, 1.9.2018

Všimli jste si, že se realitní trh zpomaluje?

Ceny nemovitostí přestávají růst, zájemců ubývá a proces prodeje nebo pronájmu se v čase výrazně protáhl. Proč se to děje?

Zájemci o nemovitosti totiž přestávají akceptovat nesmyslně předražené ceny!

Za poslední dva roky ceny nemovitostí extrémně vyrostly. V některých lokalitách až o 40%! A to není normální ani zdravé pro realitní trh!

Ano, prodávající a pronajímatelé se radovali. Na druhou stranu kupující a nájemci si zoufají! Stíhá je jedna rána za druhou! Daň z nabytí na straně kupujících, zpřísněné hypotéky, vysoké ceny, stoupající úroky hypoték, malá nabídka nemovitostí. Kdo nemusí, raději se nestěhuje. Lidé opět začínají pečlivě zvažovat co, kde a za kolik koupí. Opět vyhledávají levnější lokality, opět se stěhují mimo Prahu. To už jsme od revoluce zažili několikrát. Vidíte? Historie se v pravidelných intervalech opakuje!

Od října nedostane hypotéku díky přísnějším kritériím cca 25% zájemců. A ČNB připravuje další restrikce. Nových bytů je na trhu málo, developeři mají problém s procesem povolování staveb. Mají připravené různé projekty, ale povolení stavby trvá i 10 let! Oproti "běžnému" stavu je na trhu cca o 2/3 méně bytů, než by bylo potřeba. Stát sice hlásá podporu bydlení a nabízí různá řešení v podobě vlastní výstavby tisíce bytů ročně a hypoték pro mladé, ale to je vše jen kapka v moři a realitní trh to prakticky nijak neovlivní.

Co nás tedy čeká?

Výrazné ochlazení realitního trhu! Konec rychlého růstu cen, v některých lokalitách (hlavně panelákové byty, lokality se špatnou infrastrukturou a okrajové části Prahy) počátek pádu cen. Výrazný úbytek zájemců o nemovitosti. Korekce trhu ve smylu poměr počtu nabízených nemovitostí a počtu zájemců. Častější debaty o slevách, delší proces rozhodování zda koupit nebo pronajmout.

---------------------

DALŠÍ ČLÁNEK NA TOTO TÉMA SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE.

---------------------

Jaké téma Vás zajímá? O čem byste si chtěli přečíst?
Napište mi, zpracuji pro Vás další článek.

Líbí se Vám moje články a chcete je pravidelně odebírat?
Napište mi, budu Vám je cca 1x měsíčně posílat zdarma!

Novinky a informace o mě, o realitách a o realitním trhu najdete také na mém Facebookovém profilu.