Můj blog A jak vlastně celý proces prodeje bytu nebo domu vypadá?

Nejvíce si vážím doporučení!Robert Frolík, 4.3.2021
 

Jako realitní makléř pracuji už víc jak dvacet let. A svou práci dělám opravdu rád! Je pestrá, potkávám při ní zajímavé lidi, podívám se na různá místa.

Snad nejhezčí je ta první fáze, kdy poprvé přijdu do nějakého bytu nebo domu a začneme se s majiteli bavit o tom, co s tím. Máme na stole různé nápady, myšlenky, očekávání, strategie. S majiteli si vždy pohovořím o tom, co je vede k prodeji (nebo pronájmu) a jak by si to celé představovali.


Vytipuji tu správnou cílovou skupinu a pro ní danou nemovitost také připravíme. S majiteli si stanovíme strategii celého procesu. Určím optimální prodejní (nebo nájemní) cenu a odhadnu časovou náročnost jednotlivých kroků. O tom, jak správně stanovit cenu, jsem psal např. zde.

Začíná příprava nemovitosti. Tato fáze je často delší, než samotná realizace. Protože důkladná příprava je opravdu důležitá. Zvláště u prodeje! 

Z každé nemovitosti se dá vykouzlit pěkný, originální kousek a na každé nemovitosti se dá najít její (často skrytý) potenciál. Baví mě ta přeměna, kdy z ošklivého káčátka uděláme skvostnou labuť. Z obyčejného bytu nový domov. Z běžného domu krásné místo pro život. A není to o tom, že tu nemovitost přetvoříme na něco, co vlastně není. Jen jí prostě probudíme k životu, zdůrazníme všechny její přednosti, učešeme, navoníme a rozsvítíme. Nevěřili byste, jak obrovský rozdíl někdy udělají pouhé maličkosti. Důkladný úklid, malování, přestavění nebo vystěhování některého nábytku a dekorací, sjednocení stylu, doplnění různých maličkostí.

Po důkladné přípravě nemovitosti, která se dnes často nazývá homestaging, následuje profesionální focení, ev. scanování 3D scanem, natáčení videoprohlídky, výroba 3D plánku a další kroky. Připravím poutavý reklamní text a na nemovitost dám reklamní banner. O tom, proč je tak výhodné ho tam mít, jsem psal už v jednom ze svých předchozích článků.

A začínám nemovitost nabízet. Rozjede se inzerce na mém webu, na realitních serverech, sociálních sítích, Youtube, Googlu a dalších kanálech. Zpracovanou nabídku posílám i možným zájemcům z mé databáze poptávek. Pokud to uznám za vhodné, vše podpořím i placenou reklamou.

Ozývají se první zájemci a já stanovuji prohlídkové dny. Na prohlídky chodím zásadně sám, bez majitelů. Je to lepší pro všechny zúčastněné. Zájemci nemají pocit, že majitel bude chtít slyšet na místě jejich názor, budou na prohlídce uvolněnější a celkově tak bude jejich dojem z návštěvy bytu nebo domu lepší. Majiteli pak pravidelně posílám reporty o dění, stavu zájmu a celkovém vývoji nabídky.

Jakmile najdu toho správného zájemce, seznámím ho s majiteli a začneme jednat o poslední fázi - o smlouvách, způsobu zaplacení ceny a o předání nemovitosti. U pronájmu připravím nájemní smlouvu, předávací protokoly a převody energií. U prodeje pak většinou hypotéku a všechny související dokumenty - rezervační smlouvu, advokátní úschovu, zástavní a kupní smlouvu, návrhy na vklad, předávací protokoly ... No, není toho zrovna málo. Ale nebojte, celým procesem Vás vždy provázím krok za krokem a Vy se vlastně vůbec o nic nestaráte. Jen mi schvalujete jednotlivé body a připravené smlouvy.

Následují transfery peněz, podpisy smluv, řízení v Katastru nemovitostí. Po zápisu v Katastru pak výplata peněz, předání nemovitosti a stěhování.

Posledním krokem je daň z nemovitosti. Prodávající se odhlásí a kupující se k ní naopak přihlásí.

Celý proces jsem popsal poměrně stručně, přestože ve skutečnosti obsahuje mnoho dalších dílčích kroků. Ale za to všechno mě přeci platíte. Abyste se o nic nemuseli starat, nemuseli nikde nic zjišťovat, hlídat, zařizovat. Abyste měli volný čas na to, co rádi děláte, na svou rodinu nebo na koníčky. A ušetřili si starosti.

Nakonec zjistíte, že to zas tak velká starost nebyla. A že to je dokonce radost. Radost vidět, jak se to všechno rýsuje, jak to běží a jak to celé funguje ...

Ještě přemýšlíte nad tím, že si to celé zařídíte sami? Věřím, že ne.
Pojďme se potkat a pobavíme se o všem, co jsem tu nestihl napsat. Budu se na Vás těšit! ;-)

PS: A jestli jste ještě nečetli můj ebook na toto téma, určitě si ho stahněte! Najdete ho na TOMTO ODKAZU.


---------------------


Uvažujete i vy o prodeji nebo pronájmu své nemovitosti?
Ozvěte se mi, potkáme se a popovídáme si o všem podrobněji. ;-)


---------------------

Zajímá Vás nějaké realitní téma? Chcete zodpovědět právě Vaše otázky?
Napište mi! Články do blogu píšu každý měsíc a ten příští může být zrovna ten Váš! ;-)

Líbí se Vám moje články a chcete je pravidelně odebírat?
Napište mi, budu Vám je cca 1x měsíčně posílat zdarma! 

Novinky a informace o mě, o realitách a o realitním trhu najdete také na mém Facebookovém profilu.
Můžete mě sledovat i na Youtube, Instagramu nebo Linkedin.