Můj blog Jak rychle prodat nebo pronajmout byt v Praze

Jak rychle prodat / pronajmout byt v PrazeRobert Frolík, 21.9.2022
 

Nejenom ve vypjatých dobách jako je tato, kdy lidé řeší kromě nemovitostí všechny možné vzrůstající měsíční výdaje, se většina majitelů zamýšlí mimo jiné i nad tím, že když už se rozhodnou prodat nebo pronajmout svůj byt, tak aby to bylo dobře a za slušnou cenu

V současné situaci se kromě DOBŘE a ZA SLUŠNOU CENU do popředí dostává další důležité kritérium a to je RYCHLE. Třeba i díky rostoucím úrokům hypoték nebo kvůli klesajícím prodejním cenám. Ne každému majiteli se to však podaří rychle nebo dobře! Jak to? Pojďme se na to společně podívat! 

Ono prodat rychle a zároveň dobře je docela věda! Chce to i hodně zkušeností a schopností neustále se přizpůsobovat poměrně rychle se měnícímu realitnímu trhu. „No jó, vy makléři toho nakecáte, jen abyste obhájili svojí provizi! Zas tak těžké to není, to zvládnu sám! Na to nepotřebuju žádného makléře! Stačí si jen najít nějaký dobrý návod a je to! A mám to zadarmo!“ No dobře, jestli si natolik věříte, že to zvládnete, tak proč ne? Není povinnost prodávat nebo pronajímat přes makléře. A naprosto chápu i různé důvody, proč si mnoho majitelů makléře nikdy nevybere.

Za svou více než dvacetiletou praxi jsem zažil hodně majitelů, kteří si něco dělali sami. A některým se to skutečně i povedlo dobře a rychle. Někteří se s tím ale babrali, moc jim to nešlo, byli z toho docela otrávení a nakonec to stejně dříve nebo později zadali nějakému makléři.

Jenže ani s makléři to nemusí být zrovna výhra! Makléře si musíte pečlivě vybrat a nesáhnout po prvním, který se Vám připlete pod myš! Nebo pod klávesnici. :-) A hlavně to nedávat více makléřům najednou! To je jeden z nejhorších způsobů, jak prodat! Nebo spíše neprodat!

Ne každý makléř je dobrý, zkušený nebo poctivý a rozhodně i zde (stejně jako v každé jiné profesi) platí, že levný nerovná se lepší! Protože zadat si objednávku, aby to bylo levně, to je lepší si to rovnou udělat sami! 

Chcete něco udělat dobře? Pak to nejde dělat levně! Ono totiž kvalitní práce něco stojí!

OK. A máme si tedy vybrat makléře mezi velkými realitkami nebo někoho, kdo pracuje samostatně? No, každému vyhovuje něco jiného. A vždy je to o konkrétním člověku (makléři). Značka realitky už je dnes naprosto nepodstatná! Na jednu stranu můžete narazit na perfektního samostatného makléře, který Vám celý obchod zařídí na jedničku a na druhou stranu můžete najít totálního matláka, který sice pracuje pod záštitou nějaké celosvětově známé realitky, ale neumí a nezná prakticky vůbec nic a jen Vám způsobí problémy a škody. Ostatně takových případů je v médiích dost a dost. Je škoda, že práci těch dobrých makléřů média nezveřejňují!

Takže zkušeného makléře s dobrými referencemi a zaměřením na danou oblast nebo typ nemovitosti už máte. To je úplný základ! 

Takový makléř totiž dobře ví, co a jak. Udělá si analýzu trhu, promluví s Vámi o Vašich potřebách, co od prodeje nebo pronájmu očekáváte a projde s Vámi plusy a mínusy daného bytu nebo domu. Navrhne Vám strategii nabídky a vytipuje cílovou skupinu. Poradí, jak byt / dům před prodejem nebo pronájmem připravit, zařídí homestaging, profesionální foto a video. Připraví lákavý reklamní text a dodá například i venkovní banner na prodej nebo pronájem. Ten však nejde použít vždy, protože speciálně v Praze platí v mnoha čtvrtích zákaz venkovní reklamy. Stejně tak, jako tu nelze volně natáčet videa z dronu a podobně.

Zkušený makléř také stanoví správnou startovní cenu, což je velmi kritické hlavně při prodeji! Protože při špatně nastavené ceně se Vám může lehce stát, že se celý prodej zhroutí jak domeček z karet!

Následně vymyslí lákavý reklamní text a zajistí propagaci nejen na realitních serverech, ale také na sociálních sítích a dalších osvědčených místech.

Většina schopných makléřů má nasbírané i různé poptávky od konkrétních zájemců, zná různé finty typu „ve kterou hodinu, den nebo měsíc je nejlepší nabídku zveřejnit“, jak s ní dále pracovat, jak jí udržovat na předních pozicích, aby byla mezi konkurenčními nabídkami co nejvíce vidět a to vše podpoří správně nastavenou placenou reklamou. Pokud si to situace žádá, dokáže spolupracovat i s ostatními makléři.

U pronájmu dobrý makléř postupně vyfiltruje vhodné kandidáty, následně s majitelem vybere toho správného nájemce a před podpisem nájemní smlouvy si ho řádně proklepne, aby později nedošlo k nemilým událostem jako např. zničený byt, nezaplacené nájemné a podobně.


A jak tedy ve stručnosti prodat nebo pronajmout DOBŘE A RYCHLE?

Prostě a jednoduše – musíte udělat ten nejlepší první dojem, v tu správnou dobu a na těch správných místech internetu! Pak s nabídkou neustále pracovat, vyhodnocovat odezvu trhu a správně jednat se zájemci.

Když vidím různé nabídky (i za desítky miliónů korun), které se jen tak volně povalují na Sreality nebo v soukromých inzercích bez další aktivity, mnohdy několikrát duplikované od různých realitek v jeden čas zároveň, se špatně nastavenou cenou nebo nedejbože s několika různými cenami, s nafouknutými metry, nudnými popisy, nesprávnými technickými údaji, s chybějícími plánky, příšernými fotkami, eventuálně s videem, ve kterém se vlastně nic nedozvíte a v půlce ho raději vypnete, je mi jasné, že takové nemovitosti tam budou ležet ještě hodně dlouho! Tímhle způsobem se rozhodně ani rychle ani dobře neprodají / nepronajmou!


Ale zpět k tomu, jak to má být ...

Na závěr každého návodu je zvykem dávat nějaký bonus zdarma. Tak já také jeden přihodím! ;-)
Tady je můj TAJNÝ RECEPT NA ÚSPĚCH.

…. A pro ty, kdo mě ještě neznají, tady je MÉ PŘEDSTAVENÍ.


Budu se na Vás těšit u nějakého společného obchodu!
Mějte se krásně a zase na slyšenou nebo na viděnou v příštím článku nebo videu ;-)


---------------------

Další moje články na různá realitní témata najdete na mém BLOGu.
Chcete-li mě vidět "skoro naživo", mrkněte na můj VLOG.
A jestli si chcete počíst víc, napsal jsem i E-book.

Zajímá Vás nějaké realitní téma? Chcete zodpovědět právě Vaše otázky? Napište mi!
Články do blogu píšu každý měsíc. No a ten příští příspěvěk může být zrovna na to Vaše téma! ;-)

Můžete mě sledovat i na mém Facebookovém profiluYoutube, InstagramuLinkedin nebo TikToku.

Líbí se Vám moje články a chcete je pravidelně odebírat?
Napište mi, budu Vám je cca 1x měsíčně posílat zdarma!